avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 873 soluții astăzi
Forum Activitate Simion.Raluca

Activitate Simion.Raluca

Răspuns la discuția contract de intretinere atac
da e specificat ca ii ramane mamei in schimbul intretinerii.
Buna ziua.Mama mea si cu bunicul au incheiat acum 7 ani la notar un contract prin care mama se obliga sa l intretina pentru ca bunicul avea pensie foarte mica si nu se mai descurca singur.Mama a avut grija de el platea cheltuielile apartamentului spalat mancare curatenie etc.Acum o luna bunicul s-a stins mama suportand toate cheltuielile.Acum sora mamei vrea parte din casa.Poate avea sanse de castig daca facturile sunt pe numele bunicului ?am inteles ca nu conteaza atata timp cat contractul e valabil intre parti doar.
Răspuns la discuția posibilitate succesiune
legally a scris:

... trebuie sa mergeti la un notar, in raza ultimului domicililiu al defunctului si dati o declaratie de acceptare a succesiunii, inainte de trecerea termenului de optiune succesorala, adica 6 luni.


Este nevoie de asa ceva ??? Trebuie sa ma deplasez eu sa cheltui niste bani ca sa merg la un notar de pe raza ultimului domiciliu etc ??? Pentru ce sa ma cheltui eu daca oricum nu vreau nimic de la el ???

athe a scris:

e posibil sa fie dezbatuta succesiunea fara dvs daca sora dvs vitrega nu cunoaste domiciliile dvs ...


Daca ce spuneti dvs e corect atunci nu au decat sa se bata ceilalti pentru ce-o avea deoarece eu si sora mea nu vrem nimic.

avocat_lascoschi@yahoo.com a scris:

... Daca stati in pasivitate si se adreseaza instantei de judecata puteti fi obligata la plata cheltuielilor de judecata daca reclamantul solicita obligarea dvs. la plata acestora.
Adica ati avea de platit niste bani


Dvs. sustineti faptul ca ma poate chema sora vitrega sa platesc cheltuieli de judecata ??? Pentru ce din moment ca nu beneficiez si nu vreau nimic de la el.


PS. Daca nu deschide nimeni succesiunea, ce se intampla cu bunurile ? Si cum se poate face succesiunea fara toti descendentii ? Cine decide faptul ca cei absenti pierd drepturile, poate nici nu au fost anuntati ... e corect ?
Buna ziua.
Am sa fiu subiectiva si o sa trec direct la expunerea problemei mele. Eu am 28 de ani iar sora mea 25, parintii nostri au divortat cand eu aveam 4 ani. Amandoua am ramas in grija mamei, de tatal nostru biologic nu am mai stiut nimic si nici de rudele lui pentru ca nu a mai tinut nimeni legatura cu noi pana acum un an cand, fiind grav bolnav, si-a adus aminte ca are doua fete. Atunci am aflat si de existenta unei sore vitrege despre care nu stim nimic. Am aflat recent ca acum 5 luni a decedat. Nu am fost chemate de catre rudele lui la inmormantare sau la succesiune. Am citit pe internet ca in 6 luni e obligatoriu sa se deschida succesiunea. Intrebarile mele sunt:
1. Se poate deschide succesiunea fara noi ? In sensul ca rudele lui nu stiu unde locuim sa ne cheme la succesiune.
2. Patim noi ceva daca nu participam si nu deschidem succesiunea niciodata ? Mentionez ca nu vrem nimic de la el.
3. In caz ca nu se poate deschide succesiunea fara noi, si nu ne gasesc rudele sa ne cheme la succesiune , ce se intampla ???
4. I-mi va veni ceva citatie sau ceva de genul ? Ce trebuie sa fac ??? Putem pati ceva ???

Va multumesc anticipat.