avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1092 soluții astăzi
Forum Activitate florentinaaflorea

Activitate florentinaaflorea

Buna ziua!]
Cumnata mea a lucrat 10 luni la o firma de mixturi asfaltice...recent i s-a adus la cunostinta, telefonic, ca s-a restructurat postul pe care a fost incadrata..a primit prin posta o hartie prin care i se aduce la cunostinta necesitatea efectuarii unei cereri de incetare a CIM
A contactat-o pe sefa ei directa, aceasta zicandu-i ca de fapt cererea este de lichidare....
pe internet am citit ca de fapt ar putea fi demisie cu lichidare la zi....
intrebari: poate fi un mod de a o determina, prin cererea asta de lichidare, sa isi dea demisia de fapt?
daca s-a restructurat postul cum trebuia sa procedeze angajatorul?
ce este aceea autodisponibilizare
care sunt efectele demisiei pentru angajat?
sunt in divort cu a doua mea sotie,cu care am un copil de 5 ani..mentionez ca mai am un copil dintr-o casatorie anterioara caruia ii platesc pensie alimentara.
sotia mea a introdus actiunea de divort pe motiv ca as fi agresat-o verbal si ca nu am mai mers pentru a "n"-a oara sa o iau de la locuinta parintilor, loc in care obisnuia sa plece in urma micilor "discutii aprinse".
Mentionez ca nu are probe care sa sustina afirmatiile sale, dimpotriva, pot dovedi ca sunt o persoana pasnica...avem prieteni comuni care sunt dispusi oricand sa depuna marturie.

eu, la randul meu, as putea sa dovedesc infidelitatea sa....
ea solicita custodia copilului minor, plata pensiei de intretinere si a cheltuielilor de judecata...
1)daca eu ma prezint la prima infatisare, in fata instantei, si sunt de acord cu pretentiile ei, am sanse sa scap de plata cheltuielilor de judecata?
2) ce se va intampla cu actiunea de divort? va fi admisa din vina exclusiva a mea (daca eu nu introduc cererea reconventionala)
3) este imperios necesar sa imi angajez un avocat?
4)daca introduc cerere reconventionala pentru incredintarea minorului, catre mine, tatal minorei, ce sanse de reusita am, atata timp cat nu au conditii si nici un venit?

PS mentionez ca sunt citat pentru data de 7 aprilie 2011 pt prima infatisare!!
Va multumesc anticipat!!!

(sunt verisorul utilizatorului contului)
problema este ca cim-ul mi-a incetat la data de 16 martie, in luna aprilie nu am lucrat nicaieri..am o luna si cateva zile in care nu am desfasurat nici o activitate...din cate stiu,oug prevede realizarea veniturilor 12 din ultimul an anterior nasterii copilului, asta inseamna un an neintrerupt...
buna ziua!
am lucrat 10 luni la o firma dar s-au facut restructurari..din pacate nu am putut beneficia de indemnizatia pentru somaj..m-am hotarat sa fac un bebe..
am si eu o intrebare,,,daca ma angajez in alta parte pentru cateva luni inainte de a ramane insarcinata, se cumuleaza aceasta perioada cu cele 10 luni lucrate sau trebuie sa lucrez 12 luni intr-un singur loc?...
pot spre exemplu sa platesc eu pentru cele doua luni cotizatia, sa lucrez 3-4 luni in alta parte, sa intru in somaj pana la nasterea copilului? exista posibilitatea aceasta?
daca se naste copilul in perioada somajului, am dreptul la indemnizatia pentru nasterea copilului?
va multumesc anticipat!