avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1845 soluții astăzi
Forum Activitate rada78

Activitate rada78

Discuție succesiune
Va rog sa ma ajutati cu cateva informatii cu privire la urmatoarea problema: tatal meu a fost casatorit de 3 ori iar primele 2 casnicii au rezultate 2 fete; in cursul celei de-a 3 casatorii care a durat 11 ani a murit iar imobilul in care au stat a fost mostenire din partea parintilor lui ; sotia lui vrea acum sa isi treaca pe nume imobilul. Intrebarea este: ce drepturi avem eu si soara mea si ce drepturi are ea si a cata parte ne revine noua; poate sa treaca casa pe numele ei fara acordul nostru? Va multumesc!
Răspuns la discuția O problema delicata
Multumesc!
Acum intrebarea este: unde as putea gasi un avocat bun in Suceava?!
Si ca sa dovedesc ca nu sotul e tatal biologic probabil voi cere in instanta in cadrul procesului test ADN...si dupa ce se constata ca nu e el tatal mai poate face ceva cu privire la custodie?
Răspuns la discuția O problema delicata
Multumesc tuturor pentru raspunsuri!
Stiu sigur caci copilul nu e al sotului...problema mea e custoadia copilului meu. Daca sotul meu nu e tatal lui biologic cum are putea sa aiba vreun drept de custodie asupra lui si in cel mai rau caz sa-mi ia copilul?!
In alta ordine de idei: dupa ce am avut-o in burtica 7 luni de zile cu chinuri , ea nascandu-se prematur stand in spital o luna sa ia in greutate chinuindu-am la capataiul ei de cate ori a fost bolnavioara, ea copilul meu, sange din sangele meu., e posibil sa o pierd? Este Inacceptabil!
Răspuns la discuția O problema delicata
Multumesc mult!
Exista posibilitaea ca sotul meu sa imi i-a copilul, chiar daca el nu e tatal biologic?
Stiu ca nu v-a fi usor dar vreau sa stiu daca am vreo sansa sa incep o noua viata si sa o las in urma pe cea veche..
Am serviciu stabil acum, dar eu vreau sa ma stabilesc in alt oras si sincer imi e frica de reactiile sotului meu...
In concluzie: il instiintez pe sotul meu ca vreau sa divortez, deschid actiunea de divort, ma mut in alt oras unde nu am inca serviciu si incep procesul de divort cerand instantei sa constate ca tatal din certificat nu e tatal copilului...
Răspuns la discuția O problema delicata
Tocmai din cauza asta divortul e o problema delicata...tot ce vreau este doar copilul, nimic nu ma intereseaza...iar daca biologic nu e a lui de ce sa sta o viata in minciuna pe cand eu vreau ca copilul meu sa stie adevarul intr-o buna zi...Daca eu ma hotarasc sa ma casatoresc cu tatal biologic al copilului meu cu care tin legatura si pe care il intereseaza starea copilului sau...?! Tatal biologic e strain si casatorit...si nu sta in Romania...
Răspuns la discuția O problema delicata
Nu...sotul nu e de acord cu divortul...am tatonat terenul iar el mi-a spus ca nu o sa semneze niciodata..dar el nu stie caci copilul nu e a lui...
Răspuns la discuția O problema delicata
Motivul de divort e simplu....nu il mai iubesc, nu ne mai iubim, lipsa de caldura sufleteasca, lipsa de comunicare...plus ca am acel lucru in minte ca nu e copilul lui...ea e doar responsabilitatea mea...
Stam in chirie , avem lucruri ce se gasesc normal intr-o casa si o masina pe numele lui....
Eu vreau doar lucrurile cumparate de mine ..dar nu toate... si nu vreau pensie alimentara...
Pe de alta parte...tatal biologic al copilului meu ma ajuta financiar...
Va multumesc pentru raspuns....si orice informatie e binevenita!
Buna ziua, nici nu stiu cu ce sa incep#-o. Vreau sa divortez de sotul meu, stiu ca am nevoie de un avocat dar as vrea sa stiu la ce sa ma astept. Povestea mea este urmatoarea: casatorita de 8 ani, un copil de aproape 3 ani care nu este al lui dar el nu stie....Dupa divort vreau sa intrerup orice legatura cu sotul meu si nu vreau pensie alimentara...
Problema e copilul meu..... trebuie facut test de paternitate sa se dovedeasca ca nu sotul e tatal?! Vreau custodia integrala a copilului iar dupa divort nu vreau sa mai am nici o legatura cu sotul meu....vreau doar o viata noua si linistita alaturi de copilul meu...