avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 953 soluții astăzi
Forum Activitate fleancu

Activitate fleancu

Răspuns la discuția m-a lovit
Draga mea, i-ti dau un sfat neautorizat , dar gindeste bine esti tinara si acesti copii au nevoie de un climat sanatos .Daca acest comportament va continua si ce-i mai grav in prezenta copiilor ,atunci tocmai pentru linistea , pshihicul si formare lor in viata ar trebui sa iei decizia corecta . Traind cu spaina acesti copii mai tirziu te vor condamna tot pe tine si ce-i mai rau pot deveni fie introvertiti ,fie violenti si in mod sigur ati suferi mai mult iar aceasta lipsa a unui "tata"le-o poti explica atunci cind vor intelege si greutatile vietii,pentru ca faptul ca va separati nu inseamna neaparat ca-i privezi de dragostea paterna.
Eu am solicitat sa se izoleze peretii exteriori ai blocului aferenti balconului cu suparata de 27.36 mp , si nu terasa balconului cu suprafata de 18.58 mp , rezultind o diferenta de 8.78 mp din care scazind suprafata geamuri +usi (5.66 mp) condce la o diferenta finala de 3.12 mp , ceeace consider ca nu justifica modul de-a efectua lucrarea ,aplicind pe terasa doar finisj pt a fi in ton cu restul blocului si de ce acesti pereti nu sint considereti peretii exteriori ,raminind neizolatti.
M-am conformat,im-mi cer scuze , am revenit si conchis cu problemela ce ma framinta .Va multumesc si sper ca m-am facut inteleasa mai mult de data aceasta,
A timis catre d-nul primar pe 29 iunie un e-mail din care redau ":In urma cu ceva ani pe bloc au fost montate antene ale unor firme de telefonie mobile, ,urmind ca banii strinsi sa fie folositi in scop administrativ in interesul asociatiei de propietari ,astfel ca in sedinta din trim. 1. 2010 s-a hotarit anveloparea blocului respectiv.
In urma cu o saptamana ,s-a demarat lucrarea ,insa au aparut si anumite probleme, staful administrativ al condomeniului 80 luind o hotarirea de-a se anvelopa ,la apartamentele ce nu au balconul inchis,decit terasa balconului nu si peretii exteriori ai blocului aferenti balconului.
Mentionez ca prin pozitia detinuta de apartamentul meu ,cu un balcon de 8.18 m practic peste 70% din pereti ramin neizolati.
Vin la dvs in sperata ca-mi veti da raspunsuri pertinente la anumite intrebari:
- Exista o lege care stipuleaza obligativitatea propietarilor de-a inchide balconul(sincer tinind cont de lunginea sa e o investitie imposibila pt. mine si nici nu vreu deoarece noi sintem demolati si am considerat acesta ca fiind o particica din gradina noastra)?
- Ce proiectant isi va da avizul pentru lucrarea respectiva: terasa balconului izolata si peretii exteriori ai blocului nu?
- Cum se va respecta legea 230//2007art 16 /1 care prevcede : mentinerea aspectului armonios si unitar al intregii cladiri.,cind sint citeva apartamente in aceasta situatie ?
- Tinind cont ca lucrarea se face in exclusivitate din fondul comun al asociatiei nu e firesc ca sa beneficieze toti membri de drepturi egale in cadrul acesteia ?
Domnule primar’va rog sa incercati sa ma ajutati in rezolvarea acestor dileme,pentru a nu lasa ridicolul sa patrunda in peisajul urbanistic alexandrean- e totusi un bloc ultracentral , (balcon izolat –pereti exteriori nu).
Astept de la dvs un raspuns privind obligativitatea inchiderii balconului atit eu cit si ceilalti aflati in situatie similara cu a mea in acest bloc." si pe 17 iulie am primit urmatorul raspuns :" Legislatia locativa in vigoare nu reglementeaza obligativitatea proprietarilor de apartamente de a inchide balcoanele locuintelor(aceste parti ale unei cladiri reprezinta elemente arhitecturale sau ornamentale).
Asociatia de proprietari din care faceti parte, respectiv Condominiul nr. 80 a angajat lucrarea de reabilitare a blocului . Contractul a fost `ca urmare a hotararii adunarii generale a proprietarilor din data de 07.04.2010 potrivit careia “termoizolarea blocului cu polistiren expandat, grosimea 8 cm se va face de catre o firma de specialita, fara peretii exteriori din interiorul balcoanelor”.
Potrivit verificarilor efectuate, Asociatia de Proprietari condominiul nr. 80 a prezentat tabelul nominal privind acordul proprietarilor referitor la obligativitatea respectarii clauzelor contractuale(din 26 de proprietari au semnat 24).
Veniturile asociatiei provenite din sursa pe care o mentionati alimenteaza fondurile special ale asociatiei pentru reparatii si investitii cu privire la proprietatea comuna, acestea nu se platesc proprietarilor "
Pe linga faptul ca la nici o sedinta a asociatiei nu a fost o asa prezenta Legislatia locativa in vigoare nu reglementeaza obligativitatea proprietarilor de apartamente de a inchide balcoanele locuintelor(aceste parti ale unei cladiri reprezinta elemente arhitecturale sau ornamentale).
Asociatia de proprietari din care faceti partea angajat lucrarea de reabilitare a blocului
, potrivit unui contract de prestari servicii incheiat in data de 07.06.2010. Contractul a fost incheiat ca urmare a hotararii adunarii generale a proprietarilor din data de 07.04.2010 potrivit careia “termoizolarea blocului cu polistiren expandat, grosimea 8 cm se va face de catre o firma de specialita, fara peretii exteriori din interiorul balcoanelor”.
Potrivit verificarilor efectuate, Asociatia de Proprietari condominiul nr. 80 a prezentat tabelul nominal privind acordul proprietarilor referitor la obligativitatea respectarii clauzelor contractuale(din 26 de proprietari au semnat 24).
Veniturile asociatiei provenite din sursa pe care o mentionati alimenteaza fondurile special ale asociatiei pentru reparatii si investitii cu privire la proprietatea comuna, acestea nu se platesc proprietarilor .

Pe linga faptul ca la nici o sedinta nu a fost o asemenea prezenta (24 din 26),deoarece sint cel putin 5 apartamente nelocuite ,propietarii fiind plecati din tara,la sedinta respectiva s-a discutat doar ca se va face anvelopare , ulerior discutindu-se despre acest mod inteligent de a se executa.
Ce doresc de la dumneavoastra domnilor avocati:
1. cum vi se pare raspunsul dat de primar ?
2 Cum ma sfatuiti sa procedez in continuare , ce documente sa solicit la presedintele asociatiei de locatari pt a dovedii neconcordanta cu realitate ,si daca sint obligati sa-mi puna la dispozitie copii ?
Va multumesc mult si astept raspusurile dumneavoastra deoarece acest fost maior de securitate actualmente presedinte de asociatie multe poate "aranja"
Si mai am o intrebate Am trimis pe adresa presedintelui o scrisoare cu confirmare primire in care ii solicitam raspunduri ce priveau anveloparea pe data de 28 07 2010 , unde ma sfatuiti ma adresez pentru a avea acces la autrizatia pt lucrarea respectiva deoarece desi a trecut atita timp nu am pimit raspuns ?




Asociatia de locatari in care locuiesc , s-a apucat de anvelopare fara proiect ,nerespectind prevederile legii 230/2007 art. 16. - (1) care prevede mentinerea aspectului armonios si unitar al intregii cladiri (i-mi cer scuze ca mi-am permis sa citez un raspus anterior) ,de fapt facind izolatie la teresa balcoanelor nu la peretii exteriori ,si in urma unei plingeri personale au spus ca vor fi amendati, Am rugamintea de a-mi spune daca e corect ca amenda sa fie platita de locatari, inclusiv eu,in conditiile in care pina a se ajunge la plingeri oficiale l-am adus la cunostiinta doleantele verbal ,cit si prin scrisoare cu confirmare de primire ,Anvelopare se realizeaza exclusiv din fondul comun realizat din antele amplasate pe bloc .Vreau totodata sa va spun ca diferenta dintre supafata peretilor exteriori si cea a terasei balconului este de doar 3.12 mp ceeace nu cred ca poate reprezenta o economiei.
Va multumesc anticipat pt raspuns si astept deoarece sint amentita de locatarii influentati de conducerea asociatiei care sustin ca trebuie sa plateasca pt mine desi eu cred ca ar fi corect ca cei care au luat deciziile respective sa plateasca