avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1009 soluții astăzi
Forum Activitate dyana.mihaela

Activitate dyana.mihaela

o rugaminte am si eu,sa ma lamuriti si pe mine.
am mare nelamurire,parinti mei,au locuit la bunicul,acolo,daramat o magazie,si au ridicat 3 camere si un hol,mentionez ca aceasta modificare nu au avut autorizatie de demolare a acelei magazii,dar nici autorizatie de constructie a acelor incaperi....materialele de constructii folosite,la aceste incaperi,nu au factura,chitanta,au facut un imprumut la banca ,scopul acestor bani a fost cheltueli diverse......ca si cum ar fi putut achizitiona orice,din acel imprumut
dupa 10 ani continuarea acelor camere a fost,terminata de fratele meu acesta are achitante,facturi,bonuri fiscale ,(atunci cand au facut constructia,au ridicat cu boltari,si au turnat o parte din placa,)
i-au promis fratelui meu ca acea parte i-o cedeaza lui,cu acte,dar acele acte nu le-a facut. in anul acesta a murit mama,si la o saptamana bunicul,.
PROPRIETARUL CASEI ERA BUNICUL PE O PARTE,IAR MAMA ARE 3/4DIN MOSTENIREA DIN PARTEA BUNICII.
tata e suparat pe propri copii ca are mai mult decat el,.....pe fratele meu il ameninta ca il da in judecata ca el a ridicat acolo si ca vrea bani probabil..... ce sanse are tatal meu sa castige,????????......... tinand cont ca acte nu are aferente acelei constructii.,terenul e al bunicului, care in prezent e mort





Răspuns la discuția MOSTENIRE
MUTUMESC FRUMOS ,
DAR TATAL TIINAND CONT CA II REVINE FOARTE PUTIN ( deci mama la succesiune ia revenit 2 camere-tatalui ii revine cam jumatate dintr-o camera,)ARE DREPTUL SA CEARA BANII
SI ALTCEVA BIJUTERIILE MAMEI ,SUNT ACUM LA NOUA SOTIIE, ......E CORECT(I LE-A DAT TATA FARA SA NE INTREBE!!!
Discuție MOSTENIRE
BUNA ZIUA
O PROBLEMA AM SI EU.
BUNICI AU DOBANDIT IN COMUN O LOCUINTA.
AU UN SINGUR COPIL-ADICA MAMA
CAND AVEA MAMA 14-15 ANI A DECEDAT BUNICA ,SA FACUT SUCCESIUNEA,UNDE IA REVENIT MAMEI 3/4 SI BUNICULUI 1/4 DIN PARTEA BUNICII.
IN ACTUL DE MOSTENITOR DOAR SE SPECIFICA PROCENTAJUL IN PARTE ,NU E SPECIFICAT SI LOCUL UNDE ANUME MA REFER CA CAMERE
IN APRLIE 2010 A DECEDAT MAMA,LA SCURT TIMP A DECEDAT BUNICUL
NOI SUNTEM 2 FRATI,SI TATA
1. CE ACTE TREBUIE PENTRU MOSTENIRE(ORIGINALE,SAU COPII XEROX)
2.CAT NE REVINE LA FIIECARE IN PARTE?
3.Tata la scurt timp sa casatorit (la 3 luni de la moarte mamei)in curand are loc cununia civila, in ce sens influenteaza casatoria lui succesiunea din partea bunicului ,si a mamei
/////MAMA IMPREUNA CU TATA NU AU O LOCUINTA IMPREUNA AU STAT LA TATAIA(ADICA LA MAMA ACASA)
4.VIITOAREA SOTIE VA AVEA IN VIITOR VREO COTA DIN MOSTENIRE -TINAND CONT CA E CASA BUNICILOR DIN PARTEA MAMEI,IN URMA CASATORIEI CU TATA
?