Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... MOSTENIRE
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

MOSTENIRE

BUNA ZIUA
O PROBLEMA AM SI EU.
BUNICI AU DOBANDIT IN COMUN O LOCUINTA.
AU UN SINGUR COPIL-ADICA MAMA
CAND AVEA MAMA 14-15 ANI A DECEDAT BUNICA ,SA FACUT SUCCESIUNEA,UNDE IA REVENIT MAMEI 3/4 SI BUNICULUI 1/4 DIN PARTEA BUNICII.
IN ACTUL DE MOSTENITOR DOAR SE SPECIFICA PROCENTAJUL IN PARTE ,NU E SPECIFICAT SI LOCUL UNDE ANUME MA REFER CA CAMERE
IN APRLIE 2010 A DECEDAT MAMA,LA SCURT TIMP A DECEDAT BUNICUL
NOI SUNTEM 2 FRATI,SI TATA
1. CE ACTE TREBUIE PENTRU MOSTENIRE(ORIGINALE,SAU COPII XEROX)
2.CAT NE REVINE LA FIIECARE IN PARTE?
3.Tata la scurt timp sa casatorit (la 3 luni de la moarte mamei)in curand are loc cununia civila, in ce sens influenteaza casatoria lui succesiunea din partea bunicului ,si a mamei
/////MAMA IMPREUNA CU TATA NU AU O LOCUINTA IMPREUNA AU STAT LA TATAIA(ADICA LA MAMA ACASA)
4.VIITOAREA SOTIE VA AVEA IN VIITOR VREO COTA DIN MOSTENIRE -TINAND CONT CA E CASA BUNICILOR DIN PARTEA MAMEI,IN URMA CASATORIEI CU TATA
?
v-am raspuns la aceasta intrebare
MUTUMESC FRUMOS ,
DAR TATAL TIINAND CONT CA II REVINE FOARTE PUTIN ( deci mama la succesiune ia revenit 2 camere-tatalui ii revine cam jumatate dintr-o camera,)ARE DREPTUL SA CEARA BANII
SI ALTCEVA BIJUTERIILE MAMEI ,SUNT ACUM LA NOUA SOTIIE, ......E CORECT(I LE-A DAT TATA FARA SA NE INTREBE!!!
Tatal dvs are dreptul sa ceara sulta in ceea ce priveste partea lui din imobil (casa) sau sa primeasca alte bunuri ca si mostenire.
In ceea ce priveste bijuteriile de mamei si acestea vor face parte din masa succesorala....si e posibil ca acestea sa cada in lotul sotul supravietuitor (tatalui) si astfel acesta va face ce va dori cu acestea...
tata are drept sa primeasca sulta
Mesaje reeditate
@ dyana.mihaela
Data post: Marti, 17 August 2010, 19:39
Subiect: MOSTENIRE

VA ROG LAMURITI-MA SI PE MINE CU O PROBLEMA
BUNICII AU IN COMUN O LOCUINTA,SI NISTE TERENURI,AU UN SINGUR COPIL(ADICA MAMA) CAND AVEA MAMA 14-15 ANI BUNICA A DECEDAT,Sa facut mostenirea ,la timpul oportun unde mama a obtinut,3/4 din casa iar 1/4 ia ramas bunicului din partea sotiei.asta INAINTE DE 1989(TERENUL LA DOBANDIT DUPA 1989)
Mama a decedat in aprilie2010,la scurt timp a decedat si bunicul,(de suparare)

NOI SUNTEM 2 FRATII-TATA TRAESTE.
referitor la succesiune,
1. CE COTA REVINE LA FIECARE,SI CE ACTE TREBUIESC?
2.CAT DETINE TATA,PE UTMA MAMEI?
3.IN SCURT TIMP 2LUNI JUMATE TATA SI GASIT PE CINEVA,SI URMEAZA IN CURAN CASATORIA CIVILA.
4.NOUA SOTIE VA AVEA DREPTUL LA MOSTENIREA DIN PARTEA MAMEI.
5 IN CE MOD INFLUENTEAZA CASATORIA TATALUI MEU SUCCESIUNEA BUNICULUI DIN PARTEA MAMEI?

@ avocatPetre
Data post: Marti, 17 August 2010, 19:44

dvs si fratele mosteniti 3/4 din averea mamei si tatal doar 1/4..el poate renunta la partea lui in favoarea voastra sub conditia rezervarii unui drept de habitatie viagera in favoarea lui..pe bunic il mosteniti doar dvs si fratele.. tatal nu are dreptul la mostenirea bunicului

@dyana.mihaela
Data post: Marti, 17 August 2010, 20:20

MULTUMESC
dar am totusi o nelamurire,mama are 2 camere,1/4 reprezinta cam jumatate dintr-o camera.
tata poata sa ridice vreo pretentie,in legatura cu despagubirea pe partea lui,la camera a facut ceva modificari .a schimbat dusumeaua cu un parchet,.......