avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 486 soluții astăzi
Forum Activitate crisiv

Activitate crisiv

Buna seara,
Revin cu o intrebare in legatura cu acest subiect:
Care sunt sanctiunile in cazul in care un angajat beneficiaza de scutirea de impozit, lucreaza ca programator dar nu a absolvit una din facultatile de profil specificate (absolvent de alta facultate).
Sanctiunile sunt doar pentru angajator sau afecteaza si angajatul?
Multumesc.
Am citit Ordinul dar nu-mi este destul de clar.
Sa inteleg ca se incadreaza doar diplomele cu specializarile specificate. Asta inseamna doar facultatile cu acele specializari, nu si master.

Atunci revin cu intrebarea: facultatea de 3 ani este considerata de lunga durata? sau trebuie completata cu masterul pentru a se incadra in ordinul respectiv?

Multumesc.
As vrea sa stiu daca masterul de profil informatic (baze de date) este considerat ca "studii superioare de lunga durata" pentru a beneficia de scutirea de impozit pentru programatori.

Lucrez ca programator de 3 ani dar nu am terminat o facultate de profil si as vrea sa ma inscriu la un master. Cu masterul ma incadrez ?

Multumesc.
Răspuns la discuția citatie martor trimisa gresit?
Singura problema ar fi ca in perioada respectiva am cocediul pe care ar trebui sa-l intrerup pentru a ma prezenta la termen. Eu am verificat pe net in dosarul respectiv si numele meu nu figureaza nicaieri la parti, nici martor nici nimic.
Cum se trimite o astfel de instiintare? O scrisoare recomandata pe adresa de la care a fost trimisa citatia?
Trebuie sa astept un raspuns pe care daca nu-l primesc pana la termen va trebui totusi sa ma prezint?
Multumesc pentru raspunsuri.
Buna ziua,
Am primit o citatie ca martor pentru Fond de la tribunalul Pitesti pentru jumatatea lunii septembrie.
Eu am mai fost audiat in acelasi dosar la inceputul anului iar in primavara am mai primit o astfel de citatie si cand am ajuns in sedinta am aflat ca citatie a fost trimisa gresit "de calculator" si ca nu trebuia sa o primesc si nici sa ma prezint.
Este posibil ca si aceasta citatie sa fie trimisa tot gresit?
Am sunat la Pitesti si o doamna mi-a spuns ca este greu de verificat "la arhiva" si ca nu se poate la telefon, trebuie sa fac un "inscris".
Cum ar trebui sa arate un astfel de inscris?
Multumesc.