avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1566 soluții astăzi
Forum Activitate colacdesalvare

Activitate colacdesalvare

Răspuns la discuția Pot beneficia din nou de somaj?
Multumesc pentru raspuns,dar as vrea sa mentionez ca am lucrati 12 luni in ultimile 24 de luni,nici asa nu voi putea beneficia de somaj?
In data de 01.04.2011 mi s-a terminat perioada de somaj,dupa care am fost angajat pe perioada nedeterminata,din data de 04.04.2011.In cursul saptamanii am fost anuntat ca firma se inchide.Intrebarea mea este:daca mai pot beneficia de ajutorul de somaj?Mentionez ca,am beneficiat de cele 12 luni de somaj.
Va multumesc.
Discuție Curat murdar
Locuiesc intr-un bloc unde avem o familie care ne face probleme.Sunt doi batrani betivi care au in casa o mizerie de nedescris,morman de gunoaie care azi maine ajung pana la tavan,acum 6 ani a refuzat sa fie legat la coloana de apa,deci nu are nici apa,are cateva butoaie in care si-a adunat fructe sa-si faca tuica,nu va puteti imagina ce miros iasa din acel apartament.Au inceput sa iasa goangele,pur si simplu ne este scarba.Am fost la primarie sa sesizam problema noastra,dar cei de acolo ne-au trimis la DSP,am fost si acolo,ei ne-au zis ca vin sa vada ei care este situatia,bineanteles ca nu li s-a deschis usa,ne-au zis sa-i rugam pe cei de la asociatia de locatari sa-l dea in judecata. Am discutat si am ajuns la concluzia ca nici ei nu ne pot ajuta,deoarece ei nu-l pot da in judecata doar daca nu-si plateste partea lui de contributie.Intrebarea mea este ce este de facut,asociatia de locatari este dispusa sa ne ajute,dar nu avem sau poate nu gasim noi o lege care sa ne ajute.
Răspuns la discuția reparatia acoperisului
colacdesalvare a scris:

Locuiesc intr-un bloc,unde acum 6 ani s-a facut izolatia acoperisului cu tabla,pentru aceasta lucrare s-a dat o garantie de 20 de ani,din pacate dupa atatea ploi s-a constatat ca ploua in apartamentele aflate la ultimul etaj.Proprietarii acestor apartamente vor sa se faca din nou izolatia,intrebarea mea este,cat de legala este aceasta procedura atata timp cat lucrarea are garantie. Acei proprietari ma pot obliga sa platesc o noua lucrare?



Am uitat sa mentionez ca respectivii propritari nu mai vor sa repare cu tabla,pot cere acelui executant sa faca lucrarea cum vor ei?
Locuiesc intr-un bloc,unde acum 6 ani s-a facut izolatia acoperisului cu tabla,pentru aceasta lucrare s-a dat o garantie de 20 de ani,din pacate dupa atatea ploi s-a constatat ca ploua in apartamentele aflate la ultimul etaj.Proprietarii acestor apartamente vor sa se faca din nou izolatia,intrebarea mea este,cat de legala este aceasta procedura atata timp cat lucrarea are garantie. Acei proprietari ma pot obliga sa platesc o noua lucrare?