avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1560 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... reparatia acoperisului
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

reparatia acoperisului

Locuiesc intr-un bloc,unde acum 6 ani s-a facut izolatia acoperisului cu tabla,pentru aceasta lucrare s-a dat o garantie de 20 de ani,din pacate dupa atatea ploi s-a constatat ca ploua in apartamentele aflate la ultimul etaj.Proprietarii acestor apartamente vor sa se faca din nou izolatia,intrebarea mea este,cat de legala este aceasta procedura atata timp cat lucrarea are garantie. Acei proprietari ma pot obliga sa platesc o noua lucrare?
Cel mai recent răspuns: colacdesalvare , utilizator 13:44, 19 August 2010
Pai propuneti conducerii asociatiei de proprietari sa-i aduca pe reprezentantii firmei prestatoare de urechi la bloc. Credeti ca ii mai gaseste? Asta cu garantie pe juma' de viata de om e o mare cacialma si ma intreb cum de ati crezut-o!

Daca trebuie sa faceti reparatia, faceti-o, ce mai stati sa va uitati? Infiltratiile de la ploaie distrug pur si simplu. Si da, toata lumea trebuie sa participe la impartirea cheltuielilor, ca sunteti proprietari pe terasa cu totii.
colacdesalvare a scris:

Locuiesc intr-un bloc,unde acum 6 ani s-a facut izolatia acoperisului cu tabla,pentru aceasta lucrare s-a dat o garantie de 20 de ani,din pacate dupa atatea ploi s-a constatat ca ploua in apartamentele aflate la ultimul etaj.Proprietarii acestor apartamente vor sa se faca din nou izolatia,intrebarea mea este,cat de legala este aceasta procedura atata timp cat lucrarea are garantie. Acei proprietari ma pot obliga sa platesc o noua lucrare?



Am uitat sa mentionez ca respectivii propritari nu mai vor sa repare cu tabla,pot cere acelui executant sa faca lucrarea cum vor ei?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Parte comuna la bloc Bossde_Boss Bossde_Boss SALUT!... Locuiesc la parter intr-un bloc cu 4 etaje fara incalzire la comun si vecini mei vor sa faca izolatie la acoperis (ca le ploua in casa) si le-am ... (vezi toată discuția)
Modificari apartament fara autorizatie Anda1965 Anda1965 Buna ziua, Va rog sa imi raspundeti daca mai pot lua masuri pentru urmatoarea situatie: Vecinul de deasupra apartamentului nostru cam prin anul 2008 a ... (vezi toată discuția)
Balconul este parte comuna ? cine plateste reparatiile ? cristel52 cristel52 Stau la et, 10 si am hotarat sa izolez terasa cu polistiren extrudat pe toata suprafata corespunzatoare ap; meu. Initial presedintele asociatiei de locatari ... (vezi toată discuția)