Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... reparatia acoperisului
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

reparatia acoperisului

Locuiesc intr-un bloc,unde acum 6 ani s-a facut izolatia acoperisului cu tabla,pentru aceasta lucrare s-a dat o garantie de 20 de ani,din pacate dupa atatea ploi s-a constatat ca ploua in apartamentele aflate la ultimul etaj.Proprietarii acestor apartamente vor sa se faca din nou izolatia,intrebarea mea este,cat de legala este aceasta procedura atata timp cat lucrarea are garantie. Acei proprietari ma pot obliga sa platesc o noua lucrare?
Pai propuneti conducerii asociatiei de proprietari sa-i aduca pe reprezentantii firmei prestatoare de urechi la bloc. Credeti ca ii mai gaseste? Asta cu garantie pe juma' de viata de om e o mare cacialma si ma intreb cum de ati crezut-o!

Daca trebuie sa faceti reparatia, faceti-o, ce mai stati sa va uitati? Infiltratiile de la ploaie distrug pur si simplu. Si da, toata lumea trebuie sa participe la impartirea cheltuielilor, ca sunteti proprietari pe terasa cu totii.
colacdesalvare a scris:

Locuiesc intr-un bloc,unde acum 6 ani s-a facut izolatia acoperisului cu tabla,pentru aceasta lucrare s-a dat o garantie de 20 de ani,din pacate dupa atatea ploi s-a constatat ca ploua in apartamentele aflate la ultimul etaj.Proprietarii acestor apartamente vor sa se faca din nou izolatia,intrebarea mea este,cat de legala este aceasta procedura atata timp cat lucrarea are garantie. Acei proprietari ma pot obliga sa platesc o noua lucrare?

Am uitat sa mentionez ca respectivii propritari nu mai vor sa repare cu tabla,pot cere acelui executant sa faca lucrarea cum vor ei?