avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 435 soluții astăzi
Forum Activitate Anca Mihart

Activitate Anca Mihart

Răspuns la discuția carte de munca
cererea de incetare a contractului de munca s-a facut intr-un singur exemplar urmand ca contabila firmei sa faca adresa la itm pentru inchiderea cartii de munca ....asa s-a procedat aici ....om cazul acesta nu-mi ramane decat sa merg la itm sa vad cand s-a operat in ea ....asta era si ntrebarea ??? angajatorul anunta itm ....si in cat timp este obligat sa o faca daca cererea a fost cu data de 26 august ?
Discuție carte de munca
Am fost angajata la o firma particulara dar la 26 august am hotarat incetarea contractului de munca conform art 55 lit b. In cat timp este obligat angajatorul sa anunte ITM ,caci acolo se afla cartea mea de munca ,pentru a opera desfacerea contractului de munca?Acest angajator are posibilitatea de a trage de timp si sa nu-mi opereze in cartea de munca? Care este termenul in care pot sa-mi ridic cartea de munca de la ITM si cum procedez? Se face pe baza de cerere catre ITM din partea mea??? Va multumesc
Da dar cum legea este usor interpretabila,acest copil este afectat din lipsa de bani nefiind alimentat corespunzator ,deci sanatatea copilului este afectata deoarece mama nu are decat salariul minim si in curand nu va mai avea servici deci venit zero .....ce ne facem ????????????? si incep scolile .....cum pot sa-l dau in abandon de familie ....daca nici politia nu-l gaseste ? daca ii dau adresa de acasa de la parinti tatal lui nu da nici o relatie chiar daca stie unde lucreaza in Agigea ?Asta am facut-o la politie iar acel politai a fost acasa la parinti si nu a primit nici o informatie .....Ce mai pot face?
Sunt divortata de 8 ani ,din luna februarie 2010 fostul sot nu a mai platit pensia alimentara .A spus ca lucreaza la o firma ,nu se stie care prin port Agigea, dar politia nu-l gaseste sub nici o forma iar la telefon nu raspunde .Acest om nu poate fi numit tata cand nu participa cu nimic la cresterea copilului care acum are 16 ani . Nu a mai vazut copilul de anul trecut si nici nu a mai vorbit cu el nici la telefon .Fata il suna zilnic ,ii trimite mesaje pe telefon ,dar absolut nimic ....Este lipsa de interes din partea lui si eu m-am saturat sa bat drumurile pe la politie care nu face nimic pentru a rezolva cazul .De aceea consider ca nu mai merita sa se numeasca tata cand interesul lui de a participa macar de la distanta la cresterea copilui este zero. Va rog sa ma indrumati in aceasta problema . Va multumesc