avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 977 soluții astăzi
Forum Activitate doina80

Activitate doina80

Va voi expune un caz mai aparte, mama si tatal nu au fost casatoriti niciodata, dar au locuit impreuna si si-au crescut copilul impreuna. Acum baiatul are 12 ani. Tatal doreste sa se desparta de mama, iar baiatul doreste sa locuiasca cu tatal. Este posibil ca baiatul sa locuiasca cu tatal in alta tara, sau este nevoie absoluta de acordul mamei? Mai mentionez ca parintii si copilul locuiesc momentan in Italia, fiind cetateni romani toti 3. Ce poate face tatal in aceasta situatie pt a avea baiatul langa el? Va multumesc anticipat.
Răspuns la discuția plecare din tara cu copil minor
Am recitit sentinta judecatoreasca si nu este scris nicaieri nimic legat de dreptul la vizita. Nici macar nu este mentionat acordul de mediere. Si doar in acordul de mediere este specificat dreptul la vizita (acordul nostru, al meu si al lui) incheiat printr-un mediator. El insa nu si-a respectat nici macar obligatiile de plata catre mediator, deci nici macar acest document nu l-a respectat. Oricum ma gandeam sa-i fac plangere inainte de apleca. Daca el ma da in judecata dupa plecarea mea ce se poate intampla? Va multumesc mult ptr raspunsuri.
Sunt divortata, am sentinta de custodie definitiva si irevocabila si doresc sa plec din tara cu fiul meu pt o perioada mai mare. Tatal are drept de vizita, in urma acordului de mediere, dar el nu a platit pensia alimentara de 6 luni stabilita prin sentinta judecatoreasca. Ma poate impiedica sa ies cu copilul din tara?

Completez:
Am recitit sentinta judecatoreasca si nu este scris nicaieri nimic legat de dreptul la vizita. Nici macar nu este mentionat acordul de mediere. Si doar in acordul de mediere este specificat dreptul la vizita (acordul nostru, al meu si al lui) incheiat printr-un mediator. El insa nu si-a respectat nici macar obligatiile de plata catre mediator, deci nici macar acest document nu l-a respectat. Oricum ma gandeam sa-i fac plangere inainte de apleca. Daca el ma da in judecata dupa plecarea mea ce se poate intampla? Va multumesc mult ptr raspunsuri.