avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 698 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters163560

Activitate ContSters163560

Răspuns la discuția succesiunea
Se va face succesiunea atat dupa mama, cat si dupa tata. Costurile depind de valoarea masei succesorale (ce mosteniti: un apartament, o casa, un teren, actiuni, bani in conturi bancare, etc.). Trebuie sa va prezentati la un notar din raza ultimului domiciliu al mamei. (de exemplu: daca a decedat in Bucuresti, orice notar din Bucuresti, nu are importanta sectorul, daca a decedat in alt oras/comuna - orice notar din acel oras/comuna). Sigur, notarul va va informa cu privire la taxele pe care le aveti de platit.
Mi s-a retorcedat imobilul in anul 2001. Chiriasul in cauza a beneficiat de prelungirea contractului conform OUG 40/1999. La expirarea termenului l-am lasat sa mai ramana in locuinta, deoarece are si un copil care urma sa-si inceapa studiile superioare. Nu am incheiat un nou contract. Chiria pe care mi-a platit-o a fost 300.000 ROL/luna. Intre timp a refuzat si o locuinta pusa la dispozitie de Primarie. De doi ani am refuzat sa mai incasez chiria si l-am rugat sa-si rezolve problema locativa. A mai si inundat locatarii de la etajul inferior, iar eu i-am despagubit pe acestia, pentru a nu creea situatii conflictuale. Vecinii inundati mi-au reprosat ca eu sunt de vina pentru ca-l tolerez pe individ. In prezent, locuieste si lucreaza in Bucuresti, impreuna cu fiul sau. Nu-i cunosc adresa deoarece a refuzat sa mi-o comunice. In apartamentul in care a locuit vine extrem de rar, folosindu-l ca si "casa de vacanta". Mobila o are in acest apartament. Eu, ca si proprietar, nu pot sa fac reparatiile care sunt extrem de necesare si urgente (schimbare jgheaburi de scurgere, instalatie sanitara si altele) deoarece nu am acces in apartamentul care este neocupat. In afara actiunii in evacuare pentru lipsa de titlu, exista si o alta posibilitate legala, mai rapida pentru a intra in posesia apartamentului a carui proprietar sunt?