avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1841 soluții astăzi
Forum Activitate violeta27

Activitate violeta27

Buna, sunt o Inteprindere Familiala infintata in octombrie anul trecut cu activitate de cofetarie-patiserie. Deoarece evidenta de contabilitate este partida simpla o tin eu si in registrul zilnic am decontat si bonuri de motorina , combustibil consumat in urma desfacerii de produse patiserie la 15 km de laborator.In urma unor verificari de la finante mi sa zis ca nu se pot deconta facturile de combustibil ceea ce mi se pare de necrezut , pentru ca la cheltuiala care se face lunar cu combustibilul cum o justifici sau esti pus in fata faptului implinit de a lucra la negru. Multumesc pentru orice sfat sau idee.
Buna, sunt Violeta din Bistrita si doresc sa deschid o mica patiserie-cofetarie.Zilele acestea am de gand sa infiintez o forma de organizare ,care nu as vrea sa fie societate comerciala datorita costurilor si impozitelor , dar nu ma pot decide care ar fi mai indicata pentru activitatea sus mentionata. Afacerea o voi incepe cu mama mea, iar ea are calificarea necesara pentru acest tip de activitate, iar eu nu am decat in lucrator comercial si facturista. Ideea este ca mama nu se poate deplasa si atunci ideea este sa fiu eu titularul . Spuneti-mi va rog in cazul acesta ce forma de organizare as putea infinta. MUltumesc anticipat
Buna sunt Violeta din Bistrita si doresc sa incep o mica afacere cu un laborator de cofetarie intr-o zona rurala, dar nu sunt decisa ce sa infintez.Ma puteti ajuta cu un sfat? multumesc