avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 834 soluții astăzi
Forum Activitate Florin ng

Activitate Florin ng

In acelasi caz sunt si eu , la fel ca nelutu_pop , nu sunt de acord sa semnez acel act aditional care este bazat pe o normare facuta cu rea credinta de a diminua exagerat de mult salariile , oricum nu semnez pentru ca am si temeiul legal oferit de catre CCM prin care specifica ca salariul nu se poate modifica din vointa unei singure parti . Dar ceea ce intentionez sa fac este sa cer contractul meu individual de munca de la resurse umane sa vad unde scrie ca normarea se face in functie de volumul de munca si nu dupa ore asa cum stiu ca scrie , dar vreau sa verific si acest aspect din contract precum si actele aditionale si anexele anterioare , mentionez ca la angajare in companie nu am intrat in posesia contractului deoarece au motivat ca trebuie trimis la directia regionala... pentru parafare si apoi am asteptat dar nu a ajuns nimic la mine si acum sunt nevoit sa fac o cerere sa mi-l trimita de la directia regionala ...
Apoi sa vad ce e de facut, oricum acel act aditional nici nu am de gand sa-l trimit nici asa gol pentru ca nu este semnat si nici stampilat de catre director si cred ca hartie au sa trimita si altele . De concediat nu au cum pentru ca ar comite o ilegalitate , dar in schimb pot sa imi faca viata amara prin controale si alte manareli , nu ca ar fi prea fericita viata noastra a celor care alearga zi de zi pe un salariu de mizerie , dar chiar si asa vrem dreptate si pentru cei mici .
Imi cer scuze pentru discursul mai lung , dar va rog sa-mi dati si mie un sfat referitor la cum ar fi bine sa procedez si care sunt variantele prin care ma pot concedia ? eu unul as fugi mai repede din companie (art 55 din CCM), de preferat ar fi daca compania ar decide incetarea prin art 65CCM.
daca ma puteti ajuta cu un sfat - lucrez la posta iar in ultima perioada am avut probleme cu un individ care afirma dupa ce a luat banii pe luna iulie 2010 , ca eu i-am dat banii si talonul de pensie de pe luna iunie ceea ce nu am facut si nu este posibil sa fac asa ceva . Mi-a facut reclamatie la companie dar din cate stiu eu am procedat corect i-am trecut datele de pe buletin , a primit banii pe care i-a numarat si a semnat de primire si i-am dat talonul de pensie. Dupa ce a facut reclamatie i-a venit raspuns prin prioripost la reclamatie in care din cate am inteles de la unii colegi de munca si niste vecini de-ai individului ca erau copiile de pe taloanele de pensie de pe luna iulie si iunie si ambele erau identice ceea ce era si normal . Acum 2 zile a trebuit sa-i achit pensia pe luna aceasta , acum am luat si pe un vecin de-al lui sa fie martor si i-am trecut datele acestui vecin pe spatele talonului de pensie ca martor si individului reclamagiu i-am trecut datele de pe buletin i-am dat banii l-am pus sa semneze pe talon numai ca de aceasta data a facut semnatura diferit... atunci cand am observat lucrul acesta l-am atentionat si l-am intrebat apoi ce vrea de fapt sa faca cu aceea reclamatie si de ce acum foloseste o alta semnatura (explicatia data de el ... "e in graba data aceasta semnatura")... si ca banii pe luna iulie sunt la mine in buzunar , insotita si de niste ironii si jigniri aceasta afirmatie lucru care m-a infuriat enorm si as fi vrut sa-l pocnesc dar nu am facut-o , in schimb am spus ceea ce gandeam atunci "tu cred ca esti nebun" parca imi vine sa-ma dau cu capul de pereti de nervi#-o pentru ca daca taceam puteam sa depun plangere impotriva lui la politie pt jigniri dar acum mi-e teama sa nu ma reclame si el pentru purtare abuziva la serviciu si adresarea de expresii jignitoare. Individul are rude "nebune" , chiar fata lui care locuieste cu el are pensie de handicap si certificat de dusa cu pluta "nebuna cu acte " dar tac-su cred k e ori nebun dar fara acte lucru confirmat si de vecinii lui " tu ii iei in seama nebunului astuia care se apuca sa darama o parte din casa ca are aur sub casa" afirmatia unui vecin . Acum eu unul as sta linistit dar nu pot sa indur orice , si daca unul face asa trebuie pus la respect pt k nu am nevoie de controale ceea ce s-a si intamplat ieri si nu vreau sa ma m-ai intalnesc cu astfel de cazuri care sa ma steseze si mai mult decat o face serviciul pe care il practic in fiecare zi si de care m-am cam saturat pt ca este destul de stresant. Ce ma puteti sfatui sa fac in legatura cu acest individ care cred ca e sarit de pe fix , il pot actiona in instanta pentru "jigniri si defaimare" pentru ca imi pateaza reputatia pe care o aveam imaculata de vreo 2 ani in cadrul companiei de posta?Sau este o pierdere de timp si poate k ma va denunta si el pt ca l-am facut nebun?