avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 587 soluții astăzi
Forum Activitate MIHAI ESANU

Activitate MIHAI ESANU

Răspuns la discuția MOSTENIRE
MENTIONEZ.
CASA A FOST FACUTA CU PRIMA SOTIE´.
NU S-A FACUT MOSTENIREA.
RECASATORIT.
NU EXISTA ACTE PE CASA DOR UN TITLU DE PROP.
EL A MURIT ACUM UN AN
AU RAMAS NEVASTA DIN A DOUA CASATORIE SI COPILUL CARE ACT DE VINZARE CUMPARARE.EXSISTA O EXPLICATIE DE CE NU MOSTENIM NIMIC
SI CEILALTI AU TOT DREPTU NOI NU SUNTEM COPII DE-AI LUI .
MULTUMIM .O ZI BUNA.
Discuție MOSTENIRE
BUNA SEARA SANTEM CINCI FRATI DIN CARE UNU PROVINE DIN A DOUA CASATORIE A TATALUI MEU AM DORI SA STIM DACA TATAL NOSTRU A PUTUT VINDE CASA LA FRATELE VITREG SI PAMANT LA UNA DIN SURORI AVIND IN VEDERE CA NU S-A FACUT MOSTENIREA DUPA MAMA PRIMA SOTIE.AVEM POSIBILITATEA DE A DOBANDI CEVA DIN CEA CE S-A VINDUT S-AU AFOST IN DREPTURI DEPLINE.MULTUMIM O ZI BUNA.
BUNA ZIUA
Cineva care ne poate ajuta .
Sunteam patru frati ,si vrem sa stim daca suntem mostenitori la titlul de proprietate ,care a fost dobandit de tatal nostru in baza legii fondului funciar.
Vrem sa stim daca tatal nostru a putut vinde terenul si casa,fara a se face mostenirea ,dupa moartea mamei noaste,mentionam ca o parte din terenul intravilan afost vandut unuia dintre frati nostri fara ca noi restul sa stim
In concluzie vrem sa stim daca a avut dreptul de a vinde?
VA RUGAM SA NE AJUTATI MULTUMIM.
X-(
As vrea o ideie o mica explicatie,mai intii un mic rezumat :
Actele false au fost facute la primaria comunei de tatal sotiei mele,eliminind numele unui proprietar( prima sotie,decedata),si schimbind data redactari actului,punind odata din 1957 el avind atunci 13 ani.Cu aceste miscari,dezmosteneste cei 4 copii de la prima sotie,si baga in act a doua sotie cu care a facut un baiat(19 anii).
Curiozitatea mare a venit atunci cind baiatul de la prima sotie,ne informeaza ca a cumparat 2700m patrati de la tatal lor, iar casa si 3300mpatrati ia dat la baiatul pe care la facut cu a doua femeie,iar restul de pamant(8 hectare) azis ca tatal lor il stapaneste fara acte ,ca dupa ce moare pamantul va avea altii proprietarii.
Cu actul fals facut de o nepoata a lui, aprobat si stampilat de domnul primar, sau dus la notar sa scoata actele de vinzare-cumparare celor doi baietii.Notarul la avizat de falsul care este,si ia zis ca nu poate intocmi aceste acte .Atunci baiatul de la prima sotie ii pregateste ospaga notarei ,si o asigura de cele trei surori ca nu au nevoie de nimic sica nu vor veni degraba in tara,asa ca doamna notar intocmeste actele dar luidusi masuri de precautie,consemnind la final conditiile in care sau intocmit aceste acte.
Intrebarea mea ar fi,cum sint clasificate aceste fapte?,si care ar fi san ctiunile?