avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 787 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters163921

Activitate ContSters163921

=D> Este corect.Realizabil,fara prea multa birocratie si cinstit.Multumesc de sfat.
Răspuns la discuția un sfat bun
Hmm...Un copil iubeste parintele neconditionat.Nu prea poate fi,,manipulat"de catre terte persoane daca-si iubeste intr-adevar tatal.Eu,personal,cred altceva.Ca nu tine destul de mult la d-voastra,poate ca nu se simte in siguranta in caminul d-voastra.El are nevoie,in afara de o situatie materiala si de altceva:statornicie,mult timp pentru ingrijire,educatie,devotament si...mult mult sentiment din partea parintelui.
Deci...sa nu uitam:un copil simte,calculeaza si...JUDECA!
Ar fi o idee.Am,insa,o,,mica"problema.Viitoarea sotie este vaduva.Nu stiu cum sa spun,dar...luand numele ei(sau reunind ambele nume)...nu cred ca m-as simti prea confortabil.Ar fi ceva...ca si cum as fi casatorit si cu raposatul.Sunt de acord ca,deocamdata,fetitele sa pastreze numale tatalui natural.Cu timpul se poate rezolva si acest aspect.
Stiu ca s-a mai dezbatut aceasta problema,insa as dori sa-mi expun si eu pasul.
Sunt divortat de 5 ani.Am fost intrebat daca vreau sa las in continuare numele meu sotiei(fostei).Gandindu-ma la impactul pe care l-ar fi putut avea un NU asupra baiatului meu,am fost de acord.GRESEALA!!
Acum,am hotarat ca a venit vremea sa-mi refac viata,baiatul fiind deja major,femeia cu...care doresc sa ma recasatoresc constituie idealul in viziunea mea despre casnicie.Ei bine...Nu vreau ca aceste doua femei sa imparta acelasi nume.As dori sa-mi pot retracta hotararea de acum 5 ani si fosta sotie sa-si reia numele de fata(sau altul,ma rog...).