avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 830 soluții astăzi
Forum Activitate Istrate Iuliana

Activitate Istrate Iuliana


Buna ziua!
Doresc sa stiu daca la contractarea unui credit de nevoi personale in anul 2007, una din clauze este ca imprumutatul mandateaza expres Banca sa incheie in numele sau o Asigurare pentru acoperirea riscurilor de invaliditate permanenta totala si deces din accidente si imprumutatul este de acord ca banca este beneficiarul acestei polite de asigurare este o clauza abuziva . In caz ca da, ce este de facut, cu precizarea ca imprumutatul a platit toate ratele la termen.
Dar comisionul de acordare a creditului ( 5 - cinci ) la suta din valoarea totala a creditului retinut la data acordarii creditului a fost corect? Si daca nu se mai poate recupera?
Va multumesc anticipat!
Cu respect
Iuliana

Multumesc tuturor celor ce mi-au dat ajutorul.
Am uitat sa precizez ca acel cumparator sunt chiar eu. Mai am insa o sora si de asta intrebam daca va mai face parte casa si terenul aferent din masa succesorala.
Sora mea a primit si ea 5000 m.p. extravilan pe care nici eu nu ii iau in calcul. prin urmare noi avem o intelegere verbala . Pentru restul de teren sper sa ma inteleg cu ea ca si pana acum.
Va multumesc inca odata! Mi-am format deja o idee.
Cu bine ,
Iuliana
Nu prea ma pricep la mersul forumului ( am si o varsta ) dar doresc sa ii multumesc din tot sufletul doamnei avocat Tonica Daniela si daca nu ii este cu suparare sa imi mai dea un singur raspuns. In urma incheierii acelui contract mama mea va mai putea beneficia de ajutorul de incalzire ?
Multumesc anticipat!

Cu deosebita consideratie pentru ceea ce faceti
Iuliana
Bun gasit!

Doresc sa stiu daca mama mea poate lasa mostenire o locuinta cu terenul aferent pentru care a incheiat un contract de vanzare - cumparare cu clauza de abitatie.
Mai concret in contract se specifica, ca a primit o suma de bani si atat. In plus, Nu este prevazuta o clauza de intretinere. In contract se specifica faptul ca are dreptul sa locuiasca acolo pana la... final.
Cu multumiri,
Iuliana