avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 883 soluții astăzi
Forum Activitate Pop Anca Diana

Activitate Pop Anca Diana

Răspuns la discuția vanzare apartament
Va multumesc pentru sfaturi. Interesanta ideea cu divortul:)
Si, intr-adevar, cel mai bine ar fi sa elimine riscurile din afacerile viitoare, doar ca ... cine nu risca nu castiga.
Răspuns la discuția vanzare apartament
Va multumesc pentru informatii,
Sotul meu doreste sa intre intr-o afacere care presupune niste riscuri si nu doreste sa mai aiba nimic pe numele lui, si nici sa puna in pericol proprietatea familiei. Deci riscul cu creditorii nu exista (inca).
Am inteles ca daca trecem apartamentul pe numele fiicei mele, care nu are decat 11 ani, intervine autoritatea tutelara si va ingradi anumite actiuni care implica acest bun.
Deci, ce ma sfatuiti?
Buna ziua,

impreuna cu sotul meu am cumparat acum cativa ani un apartament. Sotul meu nu mai doreste sa aiba nici un bun (fie el mobil sau imobil) in posesie, drept pentru care am dori sa-l trecem fie pe numele fiicei noastre (11 ani), fie pe numele meu. In ce masura acest lucru este posibil? Si ce implicatii (inclusiv de natura financiara) ar presupune asa ceva?
Ma intereseaza in ce conditii putem transfera (eu si sotul meu) dreptul de proprietate asupra unui bun imobil (un apartament) fetitei noastre minore (10 ani), copil unic.
Ce consecinte poate avea un asemenea act? In ce masura poate fi atacat?

Va multumesc.