avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1107 soluții astăzi
Forum Activitate marci_rotariu

Activitate marci_rotariu

Multumesc , aveti dreptate, mai bine asteptam si-l vindem.
Buna ziua, mama mea are un apart. de vanzare si vrea sa ne imparte banii pentru noi, 2 frati pentru a putea la randul nostru sa ne cumparam prin prima casa. Deoarece in momentul de fata se vinde cam greu, avem posibilitatea sa facem un schim de apartam. de la 3 la 2 cam cu diferenta tot pe numele ei, apoi ea sa mi-l vanda mie prin prima casa. Intrebare , se poate face acest schimb iar dupa o luna sa il vanda unui copil prin prog. prima casa? Va multumesc.
Răspuns la discuția Furt intre soti?
Ok, plangere penala poate sa faca oricine , pana la urma urmei, dar nu trebuie si dovedit acel furt ? Cumnatii nu au furat nimic , nu au asupra lor nici un bun , toate sunt frumos ambalate si pastrate tocmai pentru a se putea face partajarea legal. Sora mea mai putea intra in casa ( dupa ce au schimbat prorieterii usa ) sa isi ia bunurile ? Sotul ei avand si el notificare de evacuare nu trebuia la fel sa procedeze , si sa isi ia din bunuri ? Parintii , proprietarii, le-au pus la dispozitie un apartament gol , deci , daca i-au evacuat , ce trebuia sa faca sora si sotul ei tinand cont ca de fapt ei sunt in divort ( doar citatia a primit-o, divortul va incepe in septembrie ) ?
Vorbim legal, totul este acum legal, dar moral.....?
Răspuns la discuția Furt intre soti?
Eu nu intelg un lucru, parintii si-au evacuat fiul, nora si cei doi nepoti. Ok ! E apartamentul lor si fac ce vor. Dar bunurile nu sunt ale lor, ale parintilor , sunt bunuri comune dobandite impreuna cu sora mea si sotul ei. Problema care se pune este urmatoarea, cei care au ajutat nu au fortat numic, au intrat si cu acordul sotului , dar totusi sunt amenintati . Ce putea sa faca sora mea? Sa se mute fara nimic impreuna cu copiii desi inca nu sunt divortati . Oricum dupa 2 zile , ei au schimbat iala si usa, deci numai putea sa intre in casa deloc. Apropo , bunurile sunt in stare buna si poate sa le ia oricand sotul " pagubit" , asa a fost si intelegerea , ca poate sa ia orice inapoi , dar corect , tinand cont si de cei doi copii , este vorba doar de mobila .
O seara buna .
Va rog sa ma ajutati intr-o problema. Sora mea a intentat divort. Ei au locuit intr-un apartament , apartament cumparat de parintii sotului ei ( cu banii de la nunta lor, asta-i alta problema) . In iulie sora mea a primit o notificare , ordin de evacuare, evacuare care viza si sotul si copii, deci proprii parinti , si-au dat afara fiul....Sora mea avea 2 zile la dispozitie de evacuare, ea luand bunurile comune , mobila , imbracaminte etc. si cele de trebuinta ptr. copii, cu acceptul sotului . Prietenii si cumnatii au ajutat la evacuare , iar acum sunt amenintati EI , prietenii si cumnatii cu furtul . Tin sa precizez ca si sotul si sora mea trebuiau sa evacueze, dar el nu a facut nimic in acest sens, fiind de acord . Poate fi data in judecata sora mea si cumnatii de furt ?