Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Furt intre soti?
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Furt intre soti?

Va rog sa ma ajutati intr-o problema. Sora mea a intentat divort. Ei au locuit intr-un apartament , apartament cumparat de parintii sotului ei ( cu banii de la nunta lor, asta-i alta problema) . In iulie sora mea a primit o notificare , ordin de evacuare, evacuare care viza si sotul si copii, deci proprii parinti , si-au dat afara fiul....Sora mea avea 2 zile la dispozitie de evacuare, ea luand bunurile comune , mobila , imbracaminte etc. si cele de trebuinta ptr. copii, cu acceptul sotului . Prietenii si cumnatii au ajutat la evacuare , iar acum sunt amenintati EI , prietenii si cumnatii cu furtul . Tin sa precizez ca si sotul si sora mea trebuiau sa evacueze, dar el nu a facut nimic in acest sens, fiind de acord . Poate fi data in judecata sora mea si cumnatii de furt ?
Se poate face o plangere penala impotriva acestora. :)
cine ?daca e ap pe numele sovcrilor ei au dr de evacuare;daca e vb de sot,da acesta poate face plangere penala pt furt al bunurilor comune
Eu nu intelg un lucru, parintii si-au evacuat fiul, nora si cei doi nepoti. Ok ! E apartamentul lor si fac ce vor. Dar bunurile nu sunt ale lor, ale parintilor , sunt bunuri comune dobandite impreuna cu sora mea si sotul ei. Problema care se pune este urmatoarea, cei care au ajutat nu au fortat numic, au intrat si cu acordul sotului , dar totusi sunt amenintati . Ce putea sa faca sora mea? Sa se mute fara nimic impreuna cu copiii desi inca nu sunt divortati . Oricum dupa 2 zile , ei au schimbat iala si usa, deci numai putea sa intre in casa deloc. Apropo , bunurile sunt in stare buna si poate sa le ia oricand sotul " pagubit" , asa a fost si intelegerea , ca poate sa ia orice inapoi , dar corect , tinand cont si de cei doi copii , este vorba doar de mobila .
O seara buna .
li se poate face plangere penala.
nu daca bunurile erau ale lor.