avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 493 soluții astăzi
Forum Activitate mychydutza

Activitate mychydutza

Discuție sediu fiscal
buna ziua. sunt titular PFA. sediul social al PFA este in sectorul 5 , adresa mea de pe buletin este in sector 4.
in declaratia 200, la "adresa" ce trec? adresa sediului social sau adresa din buletin.

mentionez ca de la Admin mi s-a zic ca declaratia 200 o depun la Admin din sectorul unde este adresa de buletin.
multumesc
Răspuns la discuția Contributii PFA 2011
multumesc
Răspuns la discuția Contributii PFA 2011
buna ziua. am o intrebare legata de JURNALUL DE CUMPARARI, necesar pt completarea declaratiei 392B. sunt pfa neplatitor TVA
cheltuielile cu intretinerea (procentual conf. contract comodat) se trec in Jurnalul de Cumparari?
multumesc pt raspunsuri...mai am niste nelamuriri:

1. contributia la pensii se plateste in contul CNPAS . declaratia se depune lunar, daca fac venit. ?

2. in ce conturi si unde se plateste contributia la somaj? 0.5% la venit net lunar?

3. contributia de 5,5% la sanatate pt un PFA (cu carte de munca norma intreaga si venit repetitiv) in ce cont se plateste? se plateste LUNAR?
se aplica la o baza nu mai mare de 5 salarii medii brute si nu mai mica de 600? adica fac nu fac venit trebuie sa platesc 5.5%*600 lunar?
sotul e incadrat cu carte de munca si are si un PFA. pe PFA face evaluari si nu are venit regulat. de ex anul asta are o factura in martie, doua in mai si pana acum niciuna.
facturile sunt catre acelasi beneficiar(cu care are normal un contract cadru), dar nu au regularitate. in niciun caz lunar sau trimestrial/semestrial)
e incadrat la "ocazional"????????????

si daca da, trebuie sa depun la Casa de sanatate, Pensii si Somaj vreo notificare cum ca obtin venituri ocazionale?

multumesc