avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1080 soluții astăzi
Forum Activitate killque

Activitate killque

Buna ziua,

In 2016 am incheiat un contract de agent independent ca persoana fizica (nu PFA) cu o firma din strainatate (totodata sunt angajat cu contract de munca la o firma din Romania) . Activitatea este de a gasi clienti din Romania interesati de achizitionarea produselor firmei din strainatate.
Plata se va face doar pe baza de comision in momentul in care se face vanzarea, activitatea fiind ocazionala.
Va rog sa-mi spuneti daca in afara impozitului pe venit sunt obligat sa ma inregistrez si ca PFA.
Va multumesc.
Buna ziua,
In 2013 am vandut un autoturism de pe persoana juridica pe persoana fizica. Dupa cateva luni autoturismul a fost surprinsa fara rovinietei dar amenda mi-a venit tot mie desi nu mai eram propietar. Culmea este ca noul propietar sustine ca inmatriculat masina in 30 de zile. Am facut contestatie si am castigat. La ultima infatisare CNADR-ul a pus la dispozitia instantei si poza masinii in care apare o alta masina. Acelasi tip dar cu alta culoare. Am aratat instantei acest aspect, am castigat dar CNADR-ul a contestat iar. Acum intrebarea mea este daca pot cere daune morale pentru ca este a patra oara ca sunt tarat prin tribunal desi nu sunt vinovat. Nu stiu cine este vinovat pentru ca si cel care a cumparat masina mi-a confirmat ca inmatriculat-o imediat si nici nu a vopsit-o. Suspect (sau coincidenta) este ca masina a fost radiata imediat a doua zi dupa ce a fost surprinsa fara rovinieta.
Va multumesc.
Răspuns la discuția Infiintare firma cu 4 asociati
Multumesc pentru raspunsuri !!
Daca firma intra in insolventa ( asa cum au patit multe firme in ultima perioada) administratorilor li se executa bunurile ??
Daca firma are 2 administratori iar unul nu detine nici un bun celalalt suporta consecintele ??
Buna ziua,

Suntem 4 persoane (2 perechi) interesate sa infiintam o firma in care fiecare sa aiba 25%.
Eu si sotia mea detinem un apartament , ceilalti 2 asociati ( tot sot si sotie) nu detin niciun bun.
La ce riscuri ne expunem noi ( fata de ceilalti doi)?
Exista posibilitatea ca in cazul unor probleme ( financiare/legale..) sa ne fie executata averea ?
Cine ar trebui sa fie administratorul firmei?
Ce ar trebui sa trebui sa trecem in actul constitutiv ca masura de protectie?
Multumesc!