avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 578 soluții astăzi
Forum Activitate stresarel

Activitate stresarel

Buna ziua,
am un credit de nevoi personale din iulie 2008, pe care l-am platit pana in iunie 2010, din august 2008 am fost in concediu pentru cresterea copilului pana in august 2010 , intre timp am ramas insarcinata si am nascut in decembrie 2010, ar fi trebuit sa ma reantorc la servici in septembrie 2010 dar societatea la care lucram ma anuntat ca nu mai are nevoie de serviciile mele, mi-am luat medicale pana am intrat in concediu de maternitate si apoi in concediu pentru cresterea copilului, in toata aceasta perioada am avut un venit de 500 ron, rata la banca fiind de 450 ron , in momentul de fata am doar indemnizatia si alocatiile copiilor. Nu am posibilitatea de a plati deocamdata. Am fost data in judecata si am primit sentinta irevocabila precum ca voi fi executata silit. Nu am nici un bun , in momentul contractarii creditului stateam la parintii mei, in momentul de fata locuiesc cu chirie. Au dreptul sa intre in imobilul parintilor mei daca nu mai locuiesc acolo, pot veni sa ma execute unde stau cu chirie? Ii pot obliga pe parintii mei sa plateasca ceva. Imi pot opri din indemnizatie?
Va multumesc anticipat pentru raspuns.
Sunt angajata la privat, saptamana trecuta am fost instiintata verbal si astazi 26 august am primit prin curier preavizul pe care trebuie sa-l semnez( firma are sediul la Bucuresti si are punct de lucru si in Timisoara). Motivul de drept al concedierii il constituie art 65 -67 din legea nr 53/2003 Codul Muncii.Verbal mi sa comunicat ca nu este nevoie sa ma prezint la lucru pentru ca nu am ce face, postul fiind restructurat iar in preaviz mi se spune ca voi lucra 4 ore. Mi-am luat concediu medical din data de 25 august dar imi este teama ca la terminarea lui voi putea fi trecuta cu absente nemotivate intrucat nu ma voi prezenta la lucru in perioada de preaviz. Am vrut sa lungesc perioada de preaviz cu concedii medicale pana intru in concediu pentru cresterea copilului, dar nu cred ca voi putea pentru ca adeverinta pentru medicul de familie pe care am solicitat-o are valabilitate doar 3 luni de la data emiterii25 noiembrie iar eu nasc in decembrie, iar medicul de familie nu vrea sa-mi dea medical daca nu am adeverinta de la lucru. Nu stiu ce sa fac, cum sa procedez ca sa fie bine pentru ca daca pot sa o duc cu concedii medicale pentru intrarea in ccc tot la ei trebuie sa apelez pentru adeverinta si nu stiu daca imi vor da.
In data de 25 August 2010 copilul meu a facut 2 ani data cu care ar fi trebuit sa-mi reancep activitatea, in acest sens am trimis catre angajator o cerere de reancepere a activitati. Cu aceasta cerere am trimis si o adeverinta de la medicul de familie care atesta starea mea de graviditate ( 20 saptamani, in data de 28 decembrie 2010 am DPN). Mi sa comunicat ca voi fi concediata pe motiv ca sa desfintat postul si voi fi trimisa in somaj. Este legala aceasta masura? Pot amana somajul cu medicale? sunt ei obligati sa-mi ofere adeverinta pentru intrare in ccc pentru al 2 lea copil? Mi-ar fi de un real ajutor un sfat. Va multumesc