Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Aflata in concediu pentru cresterea copilului si ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Aflata in concediu pentru cresterea copilului si insarcinata voi fi totusi concediata pe motivul desfintarii postului

In data de 25 August 2010 copilul meu a facut 2 ani data cu care ar fi trebuit sa-mi reancep activitatea, in acest sens am trimis catre angajator o cerere de reancepere a activitati. Cu aceasta cerere am trimis si o adeverinta de la medicul de familie care atesta starea mea de graviditate ( 20 saptamani, in data de 28 decembrie 2010 am DPN). Mi sa comunicat ca voi fi concediata pe motiv ca sa desfintat postul si voi fi trimisa in somaj. Este legala aceasta masura? Pot amana somajul cu medicale? sunt ei obligati sa-mi ofere adeverinta pentru intrare in ccc pentru al 2 lea copil? Mi-ar fi de un real ajutor un sfat. Va multumesc
Angajatorul nu poate dispune concedierea unei femei care dovedeste cu acte ca este gravida.Cum vi s-a comunicat ca veti fi concediata? Vi s-a inaintat vreun preaviz sau totul a fost verbal? Oricum,s-ar putea sa faca presiune sa va dati demisia. Sa nu o faceti! Succes!
1. In timp ce sunteti gravida nu puteti fi concediata dar daca sunteti bugetara totul este posibil, chiar si o ilegalitate.
2. Daca veti beneficia de indemnizatie de somaj, aceasta perioada este in calculul celor 12 luni pentru indemnizatia de CCC pana la 2 ani.
3. Daca in perioada de preaviz aveti concediu medical, acesta prelungeste preavizul cu perioada de concediu medical.
Sunt angajata la privat, saptamana trecuta am fost instiintata verbal si astazi 26 august am primit prin curier preavizul pe care trebuie sa-l semnez( firma are sediul la Bucuresti si are punct de lucru si in Timisoara). Motivul de drept al concedierii il constituie art 65 -67 din legea nr 53/2003 Codul Muncii.Verbal mi sa comunicat ca nu este nevoie sa ma prezint la lucru pentru ca nu am ce face, postul fiind restructurat iar in preaviz mi se spune ca voi lucra 4 ore. Mi-am luat concediu medical din data de 25 august dar imi este teama ca la terminarea lui voi putea fi trecuta cu absente nemotivate intrucat nu ma voi prezenta la lucru in perioada de preaviz. Am vrut sa lungesc perioada de preaviz cu concedii medicale pana intru in concediu pentru cresterea copilului, dar nu cred ca voi putea pentru ca adeverinta pentru medicul de familie pe care am solicitat-o are valabilitate doar 3 luni de la data emiterii25 noiembrie iar eu nasc in decembrie, iar medicul de familie nu vrea sa-mi dea medical daca nu am adeverinta de la lucru. Nu stiu ce sa fac, cum sa procedez ca sa fie bine pentru ca daca pot sa o duc cu concedii medicale pentru intrarea in ccc tot la ei trebuie sa apelez pentru adeverinta si nu stiu daca imi vor da.
O varianta ar fi sa acceptati decizia lor de concediere emisa in baza art.65 C.mun., intrati in somaj , iar apoi suspendati somajul si intrati in CCC , urmand ca la terminarea CCC sa reintrati in somaj .
o.u.g. nr.96/2003
" ART. 2
În sensul prevederilor prezentei ordonanţe de urgenţă, termenii şi expresiile de mai jos sunt definite după cum urmează:
a) protecţia maternităţii este protecţia sănătăţii şi/sau securităţii salariatelor gravide şi/sau mame la locurile lor de muncă;
b) locul de muncă este zona delimitată în spaţiu, în funcţie de specificul muncii, înzestrată cu mijloacele şi cu materialele necesare muncii, în vederea realizării unei operaţii, lucrări sau pentru îndeplinirea unei activităţi de către unul ori mai mulţi executanţi, cu pregătirea şi îndemânarea lor, în condiţii tehnice, organizatorice şi de protecţie a muncii corespunzătoare, din care se obţine un venit în baza unui raport de muncă ori de serviciu cu un angajator;
c) salariata gravidă este femeia care anunţă în scris angajatorul asupra stării sale fiziologice de graviditate şi anexează un document medical eliberat de medicul de familie sau de medicul specialist care să îi ateste această stare;
d) salariata care a născut recent este femeia care şi-a reluat activitatea după efectuarea concediului de lăuzie şi solicită angajatorului în scris măsurile de protecţie prevăzute de lege, anexând un document medical eliberat de medicul de familie, dar nu mai târziu de 6 luni de la data la care a născut;
e) salariata care alăptează este femeia care, la reluarea activităţii după efectuarea concediului de lăuzie, îşi alăptează copilul şi anunţă angajatorul în scris cu privire la începutul şi sfârşitul prezumat al perioadei de alăptare, anexând documente medicale eliberate de medicul de familie în acest sens;
f) dispensa pentru consultaţii prenatale reprezintă un număr de ore libere plătite salariatei de către angajator, pe durata programului normal de lucru, pentru efectuarea consultaţiilor şi examenelor prenatale pe baza recomandării medicului de familie sau a medicului specialist;
g) concediul postnatal obligatoriu este concediul de 42 de zile pe care salariata mamă are obligaţia să îl efectueze după naştere, în cadrul concediului pentru sarcină şi lăuzie cu durată totală de 126 de zile, de care beneficiază salariatele în condiţiile legii;
h) concediul de risc maternal este concediul de care beneficiază salariatele prevăzute la lit. c) - e) pentru protecţia sănătăţii şi securităţii lor şi/sau a fătului ori a copilului lor.
ART. 21
(1) Este interzis angajatorului să dispună încetarea raporturilor de muncă sau de serviciu în cazul:
a) salariatei prevăzute la art. 2 lit. c) - e), din motive care au legătură directă cu starea sa;
b) salariatei care se află în concediu de risc maternal;
c) salariatei care se află în concediu de maternitate;
d) salariatei care se află în concediu pentru creşterea copilului în vârstă de până la 2 ani sau, în cazul copilului cu handicap, în vârstă de până la 3 ani;
e) salariatei care se află în concediu pentru îngrijirea copilului bolnav în vârstă de până la 7 ani sau, în cazul copilului cu handicap, în vârstă de până la 18 ani.
(2) Interdicţia prevăzută la alin. (1) lit. b) se extinde, o singură dată, cu până la 6 luni după revenirea salariatei în unitate.
(3) Dispoziţiile alin. (1) nu se aplică în cazul concedierii pentru motive ce intervin ca urmare a reorganizării judiciare sau a falimentului angajatorului, în condiţiile legii."
nu va poate concedia legal.... :)