avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1838 soluții astăzi
Forum Activitate minnie84

Activitate minnie84

Nu este martor, am fost anuntati ca nu poate veni la serviciu, dar am decis sa-i platim zilele acelea. Va multumesc pentru raspunsuri!
Ok, dar absenta motivata se plateste de catre angajator sau nu? Din cate am inteles ar intra la "obligatii cetatenesti"...
Buna ziua,
Am un angajat care a lipsit de la lucru doua zile si mi-a adus o copie dupa un mandat de aducere pe numele sau. Intrebarea mea este cum il pontez?
Multumesc
In caz de uz de fals si inselaciune, respectiv instigare la inselaciune si uz de fals, daca s-a dispus cercetarea in libertate a ambilor suspecti, iar la recursul formulat de procuror unul din suspecti isi schimba declaratia si recunoaste ca a actionat singur, iar cel acuzat de instigare si-a sustinut nevinovatia inca de la inceput, care sunt sansele pentru nedispunerea arestarii preventive pentru al doilea suspect in urma recursului? Este nefavorabila o astfel de schimbare a declaratiei la judecarea recursului? Mentionez ca e vorba de fals al unui act de identitate.
Multumesc.
Răspuns la discuția Nu-mi mai pot plati ratele
Foarte bine, sa creasca perioada, sa-mi traga pana la pensie din bani, atata timp cat ma lasa in pace, pentru ca altfel nu am cum sa le platesc tuturor. Nu o sa-mi iau nimic pe numele meu niciodata, doar vreau sa scap. Mi-as fi dorit sa pot face o refinantare, sa platesc o singura rata lunar, chiar si una mai maricica, dar sa-mi iau gandul de la ei. Mi-au inchis orice portita si nu mai am ce sa negociez cu ei. E clar ca fiecare isi urmareste profitul, ca eu m-am folosit de banii lor, dar tot ce-mi doresc acum e sa ma lase sa mai si traiesc. Va multumesc pentru ajutor!
Răspuns la discuția Nu-mi mai pot plati ratele
Va multumesc pentru raspuns! E ok atunci... nu am niciun credit comun, toate sunt pe numele meu... deci jumatate din salar... e perfect! Adica nu ma deranjeaza, atata timp cat nu ma mai suna si nu ma mai cauta sa semnez ba una ba 10 intelegeri cu ei ca mai apoi sa-mi spuna, dupa ce le-am platit cateva rate ca nu e suficient si ca trebuie sa fac plati bilunar sau chiar saptamanal. In plus, m-am saturat de atatea amenintari gen: va luam toate bunurile, inclusiv ale colocatarilor, ale sotului, mamei, fratelui, etc... Daca n-au avut bunavointa de-a ma refinanta sau amana cu 4 rate, din punctul meu de vedere, e momentul sa-si mai asume si ei riscuri, pentru ca bunavointa am avut, dar toate au o limita.
Buna ziua! Am contractat in trecut mai multe credite de nevoi personale la mai multe banci. Totul a fost bine si frumos pana am nascut, am intrat in concediu de crestere a copilului si mi-am primit indemnizatia dupa 4 luni. In tot acest timp m-am plimbat si am vb la telefon cu toate bancile, le-am zis situatia in care ma aflu - imposibilitate de plata temporara - nu de alta, dar aveam totusi de crescut un copil pe langa faptul ca mai trebuia sa si traiesc in astea 4 luni cat am stat fara venituri. Niciuna din banci nu a aceeptat vreo refinantare, rescadentare... nimic. Ok, asadar n-am mai platit si am ramas in urma rau de tot. Nici cand am luat banii retroactiv n-am reusit sa mai platesc tot, ca aveam si alte datorii facute pt a supravietui (scutece, lapte praf, hainite, etc...). Dupa ce m-au bagat in biroul de credite, clar ca nu mai am dreptul la vreo refinantare si oricat as incerca, nu mai pot sa recuperez toate datoriile si penalizarile plus dobanzi si rate, asa ca o vreme nu le-am mai platit. Apoi au inceput sa ma sune agentiile de recuperare, cu care pana la urma am ajuns la cate o intelegere de plata lunara, dar problema este ca sunt asa multe, incat nu le mai tin socoteala si degeaba platesc la unele ca vin sa ma execute ceilalti. Eu nu am nimic pe numele meu. Am avut o masina, dar si aia am vandut-o unei persoane juridice in urma cu o luna, asa ca acum nu mai am NIMIC pe numele meu. Daca nu mai platesc NICI macar O RATA, ce pot sa-mi faca? Inca sunt in concediu de crestere a celui de-al doilea copil, probabil anul viitor ma voi intoarce la munca, daca o sa mai am un loc de munca atunci... Daca ma executa silit ce-o sa-mi ia? Iar daca imi vor pune poprire pe salar, atunci acel 1/3 din salar va acoperi ratele de la toate bancile, sau va fi primul venit, primul servit? Mie mi-ar conveni sa vina toti odata si sa-si imparta o treime din salariul meu cum vor ei, sa-mi traga lunar banii (ma scutesc pe mine de-un gand si de mai multe drumuri la banci). Mentionez ca sotul meu e administrator al unei societati care momentan este in pierdere si nu realizeaza alte venituri, dar societatea detine niste bunuri mobile. Se pot atinge de ele? Va multumesc!
Răspuns la discuția Furt de identitate?
Va multumesc mult pentru raspuns, s-ar putea ca asa sa fac. Numarul de telefon de pe polita era al unei colege a agentului, pe care cand am sunat-o si am intrebat-o daca se numeste ca mine s-a cam panicat si m-a rugat sa astept putin. Am intrebat-o de asemenea cine este d-l "Agent" al carui nume l-am obtinut odata cu celelalte date ale asigurarii tot de la Bucuresti si cum a tot ezitat sa raspunda, i-am spus ca stiu ca mi-au fost furate datele personale (avand in vedere ca la data incheierii politei nu mai aveam numele si numarul de buletin anterior casatoriei) si daca nu mi-l da la telefon pe colegul ei am sa merg direct la politie. Domnisora de la celalalt capat al firului s-a panicat instantaneu si mi-a spus ca o sa-mi returneze apelul in cateva minute pentru a putea vorbi cu agentul. Am fost sunata in mai putin de 20 de minute de trei ori (neputand vorbi de primele doua) de catre superviserul brokerului de asigurari, in persoana unei doamne a carei identitate am verificat-o la momentul respectiv.
Va multumesc inca odata pentru postari, mi-ati fost de folos si ramane de vazut daca voi merge mai departe si pe ce cale.
Răspuns la discuția Furt de identitate?
Pai, tocmai agentul de asigurari a incheiat-o in numele meu, iar in urma sesizarii mele se pare ca a fost demis (din cate am inteles era vorba de niste bonusuri pentru fiecare polita incheiata, bonus pe care de altfel si l-a atribuit in mod fraudulos).
Am contactat societatea de asigurari, mi s-a spus ca voi fi instiintata cu privire la asigurare, ceea ce nu s-a mai intamplat, dar am avut norocul sa fiu intrebata daca numarul de telefon de pe polita imi apartine si am sunat eu la acel numar, astfel am ajuns sa vorbesc cu directoarea regionala a eureko Iasi, care s-a oferit chiar sa vina la Tg Mures pentru a se asigura ca nu voi depune o plangere impotriva lor. Ea este cea care mi-a spus ca l-a concediat pe agentul care mi-a incheiat polita, iar el se pare ca gasise o copie a buletinului meu undeva pe internet. Tot de la ea am primit si copia politei si s-a oferit chiar sa-mi achite prima rata, pe care cred ca a si achitat-o, deoarece azi am primit instiintarea de neplata doar pt cea de-a doua rata. Banuiesc ca ceea ce au facut ei este ilegal, mai ales atata timp cat vor sa ascunda si sa musamalizeze totul. Cel mai tare ma deranjeaza ca in urma sesizarii initiale pe care am facut-o la Bucuresti nu m-a contactat nimeni, nici macar sa ma lamureasca despre cum m-am ales cu o asigurare de viata, dar mai ales cum un angajat al lor a intrat in posesia datelor mele personale si le-a folosit in scopul obtinerii de foloase banesti. As vrea sa dau societatea de asigurari in judecata. Credeti ca se poate? si daca da, merita? Va multumesc
Buna ziua! In luna martie a acestui an am primit o instiintare de plata de la firma de asigrari Eureko pt suma de 300 ron, reprezentand contravaloarea primei de asigurare de viata. Ulterior am aflat ca mi s-a incheiat o polita de asigurare in Iasi, eu fiind din Targu Mures, insa cel care mi-a folosit datele avea, se pare o copie de buletin mai veche, deoarece intre timp mi-am schimbat numele de familie in urma casatoriei. Ce as putea face in aceasta privinta, avand in vedere ca primesc aceste instiintari despre neplata la timp a primelor de asigurare si am facut rost de o copie dupa polita de asigurare incheiata pe numele meu.