avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 758 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Arest preventiv, inselaciune, uz de fals
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Arest preventiv, inselaciune, uz de fals

In caz de uz de fals si inselaciune, respectiv instigare la inselaciune si uz de fals, daca s-a dispus cercetarea in libertate a ambilor suspecti, iar la recursul formulat de procuror unul din suspecti isi schimba declaratia si recunoaste ca a actionat singur, iar cel acuzat de instigare si-a sustinut nevinovatia inca de la inceput, care sunt sansele pentru nedispunerea arestarii preventive pentru al doilea suspect in urma recursului? Este nefavorabila o astfel de schimbare a declaratiei la judecarea recursului? Mentionez ca e vorba de fals al unui act de identitate.
Multumesc.
Arestarea preventiva nu se dispune decat in anumite conditii si pentru motive strict prevazute de lege, cum ar fi , de pilda, lasarea inculpatului in libertate rezinte pericol public, sau inculpatul ar putea influenta martorii sau distruge probele. Faptul ca unul dintre inculpati isi va schimba declaratia poate avea alte implicatii, sub aspectul individualizarii pedepsei poate, in sensul agravarii ei sau dimpotriva, etc.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Motive retinere pentru inselaciune? burgcrist burgcrist buna seara, imi puteti spune va rog frumos daca un acuzat, fara antecedente penale, care nu prezinta pericol social, a recunoscut fapta, a colaborat cu ... (vezi toată discuția)
Mandatul de arestare preventiva roxanafey roxanafey ce faci atunci cand masura arestarii preventive se sustine pe litera f art 148 cod procedura penala si procurorii nu probeaza aceasta masura cu nimic si totusi ... (vezi toată discuția)
Ma poate retine preventiv? nikolos nikolos Dosarul unui accident privind art 178 alin 2 si 184 alin 2 si 4 cp cu 5 plangeri pe parte civila va ajunge la procuror unde voi fii chemat cu avocatul pt ... (vezi toată discuția)