avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 522 soluții astăzi
Forum Activitate eugenchis

Activitate eugenchis

Răspuns la discuția pensionare
Se gindea ca poate sa se pensioneze anticipat partial,acum in martie si sa duca adeverinta de la primarie ca a locuit in Baia Mare 30 de ani, in 19-11-2017. Si atunci ar fi 2 ani pina la virsta de pensionare legala,iar pensia diminuata ar fi din 1-03-2016 pina in 18-11-2017. Multumesc.
Răspuns la discuția pensionare
Sa inteleg ca nu pote beneficia de amendament daca iese in pensie anticipat partial. Va rog sa imi spuneti unde gasesc articolul care sa ma lamureasca. Multumesc.
Discuție pensionare
Buna ziua. Sora mea este nascuta in 19-09-1958. Lucreaza din octombrie 1981. Locuieste in Baia Mare. Unde lucreaza va primi salarii compensatorii si doreste sa stie daca se poate pensiona anticipat cu penalizare si daca salariile compensatorii afecteaza amendamentul Zoicas(Legea 263/2010,atr.65). Va multumesc.
Răspuns la discuția adeverinta
Mltumesc mult.
Răspuns la discuția adeverinta
Am auzit ca este o Lege a d-lui Paunescu.Are pensia mica si daca are dreptul de ce nu? A muncit 36 de ani.
Discuție adeverinta
Buna ziua.Sora mea a lucrat in Cooperatia metesugareasca si intre anii1974-1981 a activat in ansamblul de dansuri al cooperativei(U.J.C.M.).Poate in baza unei adeverinte sa primeasca jumatate din pensie? Daca DA,v-as ruga un model de adeverinta. Va multumesc.
Discuție Impozit
Buna ziua. Am o cunostinta care este pensionata in baza Legii 19/2000,cu un handicap accentuat preexistent calitatii de asigurat. I se retine impozit pe pensie deoarece nu are acea indemnizatie.A renuntat la ea fiind plecata la copil in alta tara si nu s-a prezentat la reinoire(nu stie cind se va intoarce). In baza Ordonantei Guvernului nr4/2015,ar putea sa fie scutita de impozit? Va multumesc.
Buna seara. Cind se poate pensiona o persoana avind urmatoarele date: nascuta in 6 decembrie 1957,lucreaza din 1976august? Lucreaza si in prezent. Multumesc.
Răspuns la discuția Decizia nr. 19 a Inaltei Curti
Buna seara. Intrebare:pot sa cer de la angajator o adeverinta in care sa fie trecute pe o coloana salarul din cartea de munca, pe alta salarul realizat si pecealalta venitul suplimentar? Se va lua in considerare la recalcularea pensiei aceasta adeverinta?(decizia 19 a i.c.c.j din decembrie 2012)Am lucrat in Cooperatia Mestesugareasca si in baza Legii 34/1993 art.6(al2) s-a retinut si virat contributia C.A.S. Va multumesc.Sarbatori fericite!
Buna ziua. As dori punctul de vedere in legatura cu Decizia 19 a I.C.C.J din 10 decembrie 2012 si publicata in M.O. nr. 51,in data de 23-01-2013. Am vizionat o emisiune pe un post de televiziune unde era invitata presedinta Casei Nationale de Pensii,unde vorbea de o adeverinta a unui pensionar in care era un tabel cu 3 rubrici:una cu salariul din C.M., a doua cu salariul realizat si a treia cu venutul suplimentar.Va rog cititi si Legea 34/1993 art.6 al2.Va multumesc mult.