Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Decizia nr. 19 a Inaltei Curti
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Decizia nr. 19 a Inaltei Curti

Buna ziua. As dori punctul de vedere in legatura cu Decizia 19 a I.C.C.J din 10 decembrie 2012 si publicata in M.O. nr. 51,in data de 23-01-2013. Am vizionat o emisiune pe un post de televiziune unde era invitata presedinta Casei Nationale de Pensii,unde vorbea de o adeverinta a unui pensionar in care era un tabel cu 3 rubrici:una cu salariul din C.M., a doua cu salariul realizat si a treia cu venutul suplimentar.Va rog cititi si Legea 34/1993 art.6 al2.Va multumesc mult.
Spuneti concret cazul dvs. in ce situiatie va aflati si puneti intrebarea pentru a primi un raspuns.
Buna seara. Intrebare:pot sa cer de la angajator o adeverinta in care sa fie trecute pe o coloana salarul din cartea de munca, pe alta salarul realizat si pecealalta venitul suplimentar? Se va lua in considerare la recalcularea pensiei aceasta adeverinta?(decizia 19 a i.c.c.j din decembrie 2012)Am lucrat in Cooperatia Mestesugareasca si in baza Legii 34/1993 art.6(al2) s-a retinut si virat contributia C.A.S. Va multumesc.Sarbatori fericite!