Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Recuperare C.A.S.
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Recuperare C.A.S.

Doresc un ajutor de la un specialist. Am lucrat in Cooperatia Mestesugareasca si in perioada 01-04-1992si01-04-2001 in Cartea de Munca au fost trecute salariile negociate si nu salariile dupa care s-a retinut si virat contributia de asigurari sociale. La pensionare s-au luat in considerare salariile din C.M. asa cum prevede legea. Angajatorul mi-a eliberat o adevarinta cu salariile din aceasta perioada, din care s-a retinut si virat contributia CAS ,dar care nu m-a ajutat la calcularea pensiei. Cum se poate recupera CAS-ul retinut in acesti ani? Va multumesc.
Trebuia sa contestati decizia de pensionare la Comisia centrala de contestatii, in termen de 30 de zile de la comunicare (art.149 al.1 din Legea nr.253/ 2010 a pensiilor publice) invocand Decizia ICCJ nr.19/ 2012 conform careia sporurile si veniturile suplimentare realizate anterior datei de 01.04.2001 se iau in considerare la calcul pensie.
Pe adeverinta primita de la firma trebuia sa se mentioneze ca s-a platit CAS la nivelul castigurilor din respectiva perioada conform documentelor de plata ......
Daca aveti confirmarea platii CAS pentru castigurile realizate puteti deschide actiune in instanta pentru recalcualre pensie. O expertiza tehnica judiciara ar putea stabili, in urma verificarii statelor de plata si a CEC-urilor cu care firma sustine ca aplatit CAS la nivelul castigurilor, daca afirmatia este corecta.
Nu va faceti mari planuri pentru diferente consistente in plus la pensie. In cazul dvs. este vorba de doar 9 ani, cu conditia ca firma sa fi platit cu adevarat CAS la nivelul castigurilor, nu al salariilor mentionate in carnetul de munca. Pe fluturasii de salarii pe care ii primeati la lichidare s-ar putea vedea acest lucru.
Multumesc pentru raspuns.In adeverinta primita de la angajator este specificat faptul ca C.A.S.-ul s-a retinut si virat dupa salariile realizate. Eu am fost pensionata in baza Legii 19/2000 si am facut contestatie ,dar nu am avut cistig de cauza. Am fost pensionata pe caz de boala si cred ca judecatorul s-a gindit la acest lucru. Acum sunt in pensie limita de virsta si poate as avea ceva sanse, daca tot mi s-a retinut C.A.S.-ul in acesti ani. Va multumesc mult.
Puteti incerca in instanta, dar dupa ce reverificati modul cum a fost intocmita adeverinta respectiva, eventual sa solicitati alta adeverinta, cu nr. de inregistrare/ data actualizate si adeverinta intocmita asa cum am precizat in mesajul meu anterior.