Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Lipsa CAS in perioada 20.07 2002-01.08.2003 din ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Lipsa CAS in perioada 20.07 2002-01.08.2003 din buletinul de calcul

Data post: Joi, 15 Iulie 2010, 19:07
Subiect: LIPSA CONTRIBUTIE CAS IN PERIOADA 20.07 2002-01.08.2003 DIN BULETINUL DE CALCUL

Stimati Domni ,

Am de lamurit urmatarea problema :
am fost pensionata recent si am cerut un buletin de calcul pentru putea verifica si confrunta cu cartea mea de munca ( vechime IN MUNCA ) .Am constatat ca o perioda din activitatea mea , desi este in cartea de munca , nu a fost gasita la CAS Contributia LA CAS in aceasta perioada !!! respectiv 20.07.2002-1.08.2003
Va rog sa-mi spuneti ce trebuie sa fac, unde trebuie sa ma adresez pentru a putea sa mi se lua in calcul si aceasta perioada, stiu sigur ca s-a platit lunar de catre firma acest CAS , dar nu apare la CASA DE ASIG DE SANATATE PLATA ACESTUI CAS !!!
MULTUMESC ANTICIPAT
Nu apare la Casa de Pensii inregistrata acea perioada in care nu s-a platit c.a.s. si nu la Casa de Asigurari de Sanatate.

Singura posibilitatea este sa luati legatura cu fostul angajator si sa va dea copii de pe ordinele de plata a c.a.s.-ului , daca intr-adevar s-a achitat aceasta contributie si apoi sa mergeti la Casa de Pensii pentru revizuirea deciziei de pensionare.
Eu as zice ca mai este o posibilitate: casa teritoriala de pensii, la cererea dvs., va va elibera o adeverita CAS cu toate veniturile pentru care angajatorul a retinut si virat CAS.

Daca din aceasta adeverinta rezulta ca in perioada respectiva sunt trecute venituri, inseamna ca trebuie sa solicitati recalcularea drepturilor de pensie. Daca in adeverinta CAS nu apare perioada 20.07.2002-01.08.2003, inseamna ca angajatorul nu a retinut si virat CAS.