avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 560 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Proces cu casa de pensii
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Proces cu casa de pensii

Buna ziua , tatal meu a facut contestatie la decizia de pensionare si am observat ca din cartea de munca s-au luat in calcul salariile inscrise dar cumulate pe mai multe luni , acelasi salariu . Putem contesta in instanta cu salariile castigate ? Proba noastra este ca avem cateva state de plata din diferiti ani , pe mai multe luni , ex. in 1992 la calcul s-a luat un salariu mai mic decat cel de pe statul de plata , in cartea de munca nu apare salariul lunar si de aceea intrebarea noastra este daca ne putem folosi de aceste probe in instanta . Va multumim .
Cel mai recent răspuns: Gabriela Pintea , Consilier juridic 23:06, 24 Mai 2011
staveelena a scris:
Buna ziua , tatal meu a facut contestatie la decizia de pensionare si am observat ca din cartea de munca s-au luat in calcul salariile inscrise dar cumulate pe mai multe luni , acelasi salariu .

Ati comparat carnetul de munca cu buletinul de calcul, probabil, si ati fi vrut ca in buletinul de calcul sa apara salariile luna de luna, asa cum apar in carnetul de munca.

Nu este nicio eroare in buletinul de calcul. Faptul ca apare acelasi salariu pe o perioada mai mare de timp nu inseamna ca pentru acea perioada a fost valorificat un singur salariu.

Asa a fost conceputa aplicatia informatica cu ajutorul careia se calculeaza pensiile, apare perioada si salariul aferent acestei perioade, chiar daca este vorba despre mai multi ani. In momentul in care se modifica salariul, in buletinul de calcul apare urmatoarea perioada (programul "sare" la urmatoarea perioada). Asta nu inseamna ca nu sunt valorificate toate veniturile, ci inseamna ca asa este programul.

staveelena a scris:
Putem contesta in instanta cu salariile castigate ?

Nu inteleg intrebarea, va rog sa reveniti.

staveelena a scris:
Proba noastra este ca avem cateva state de plata din diferiti ani , pe mai multe luni , ex. in 1992 la calcul s-a luat un salariu mai mic decat cel de pe statul de plata , in cartea de munca nu apare salariul lunar si de aceea intrebarea noastra este daca ne putem folosi de aceste probe in instanta .

Veniturile in functie de care se determina punctajul mediu anual, adica pensia, sunt cele mentionate in carnetul de munca si / sau in adeverinte, exista legislatie in acest sens.

In instanta puteti sa propuneti ce probe doriti, iar instanta va hotara daca sunt concludente, pertinente si utile cauzei. De regula instantele au in vedere mentiunile din carnetul de munca.
Multumim de raspunsuri ! Unde nu ati inteles intrebarea , adica dorim sa ne folosim in instanta de statele de plata care indica un castig salarial dublu fata de cel luat in calcul de casa de pensii . Daca cerem o expertiza contabila expertul va avea voie sa foloseasca aceste date ( eventual are acces la arhiva unitatii respective ) instanta ne admite asa ceva ? Sau daca noi printr-o cerere la arhiva societatii respective cerem adeverirea faptului ca salariul a fost mult mai mare si Casa de Pensii trebuie sa modifice unde a gresit , ne putem folosi in instanta de astfel de acte ?Inca odata multumiri pentru promptitudine .
Daca ati avut acces la statele de plata,inseamna ca puteti sa obtineti de la angajator o adeverinta de venituri pt.perioada respectiva in care sa se specifice ca s-a retinut si virat CAS pt.sumele respective.
De proba cu state de plata n-am auzit, recunosc. Eu am scris mai sus ca in acest domeniu, al asigurarilor sociale, dovada veniturilor realizate se face cu copia carnetului de munca si / sau cu copia adeverintelor emise de angajator.

Expertul nu face expertiza in functie de veniturile din statele de plata, ci in functie de veniturile din carnetul de munca si din adeverinte. De asemenea, expertul trebuie sa tina cont de obiectivele stabilite de instanta.

Solicitati adeverinta fostului angajator. De fapt, asta trebuia sa faceti de la inceput, respectiv sa solicitati adeverinta cu veniturile realizate si sa o depuneti la casa de pensii. Eu nici nu inteleg de ce ati contestat o decizie de pensie care a fost emisa legal, in functie de veniturile din carnetul de munca, dar este dreptul dvs. sa o contestati.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Contestatie decizie de pensie georgeion georgeion Imi puteti spune va rog cum trebuie sa procedez pentru a contesta in instanta decizia de pensionare in cele 45 de zile prevazute de lege si in ce instanta se ... (vezi toată discuția)
Calcul pensie ancfd ancfd Buna ziua, Va rog sa ma ajutati! Sotul meu a primit de curand decizia de pensionare si avem nelamuriri la calculul ... (vezi toată discuția)
Decizie de pensionare necontestata in termenul legal Pilu Pilu Buna seara, as avea o rugaminte, daca poate sa-mi spuna cineva: Mama unei cunostinte de-a mea s-a pensionat in urma cu 3 ani, a primit decizie de pensionare ... (vezi toată discuția)