Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Buletin calcul pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Buletin calcul pensie

Am primit buletinul de calcul al pensiei si am niste nelamuriri. Din acesta nu rezulta clar daca mi-au fost incluse in calcul toate sporurile si sumele contributive.

In fisa cu datele privitoare la activitatea in munca, pentru perioada de dupa aprilie 1992, pentru care am depus adeverinta cu sporurile, sunt mentinate urmatoarele:

Suma contributiva: 22074 (exact cea inscrisa si in cartea de munca), procent vechime 9% si PS 3%. Dar alaturi de coloanele unde sunt mentionate procentele, mai este cate o coloana intitulata Suma, unde este trecut 0 peste tot. Aici nu ar fi trebuit sa apara suma reprezentand calcularea procentului respectiv? Daca apare 0, inseamna ca aceste sume nu au fost introduse in calcul?

Pentru o alta perioada, am avut somaj si concomitent declaratie de asigurare, pe baza careia am platit lunar contributie la pensie pentru venituri din activitati independente. Pentru aceasta perioada, in aceeasi fisa, apare ca suma contributiva, pentru anul 2008, de exemplu, in doua din luni doar suma pentru care m-am asigurat pe baza declaratiei, iar in celelalte luni doar somajul. Rezulta acelasi lucru: ca sumele respective nu au fost introduse in calcul.

Eu inteleg ca la suma contributiva din aceasta fisa, ar trebui sa apara toata suma reprezentand totalul venitului la care s-a calculat contributia? Pentru comparatie, m-am uitat la situatia pensiei sotului si am vazut ca la el sunt specificate sumele respective calculate in coloane distincte: salariul de baza, sporurile si apoi totalul rezultat din insumarea acestora.

Sau, un alt exemplu. Daca in cartea de munca scrie 39497+10160+13% spv, in fisa cu datele privitoare la activitatea in munca, la suma contributiva apare tot cea din cartea de munca, sporul este mentionat ca procent, dar fara nicio suma in dreptul lui, apoi la alte sporuri este trecuta suma de 10160 din cartea de munca. Eu ce sa inteleg de aici? Ce suma a intrat in calcul pentru pensie?

Cred ca in cazul meu este o greseala a operatorului. Va rog sa ma corectati daca gresesc. Multumesc pentru orice lamuriri.
dariad a scris:
Suma contributiva: 22074 (exact cea inscrisa si in cartea de munca), procent vechime 9% si PS 3%. Dar alaturi de coloanele unde sunt mentionate procentele, mai este cate o coloana intitulata Suma, unde este trecut 0 peste tot. Aici nu ar fi trebuit sa apara suma reprezentand calcularea procentului respectiv? Daca apare 0, inseamna ca aceste sume nu au fost introduse in calcul?

In buletinul de calcul intitulat "date privitoare la activitatea in munca" veti gasi pentru rubrica "spor vechime" si subrubrica "procent" si subrubrica "suma". Daca acest spor este trecut, in carnetul de munca sau in adeverinte, in procent, se valorifica in procent, daca este trecut in suma, se valorifica in suma. Daca ar fi existat mentiuni si la subrubrica "procent" si la subrubrica "suma", ar fi insemnat ca acelasi spor a fost valorificat de doua ori pentru aceeasi perioada, deci ca a fost valorificat gresit. Este normal sa apara doar la o subrubrica, nu la ambele. Daca este mentionat la o subrubrica, inseamna ca a fost valorificat.

Pentru o alta perioada, am avut somaj si concomitent declaratie de asigurare, pe baza careia am platit lunar contributie la pensie pentru venituri din activitati independente. Pentru aceasta perioada, in aceeasi fisa, apare ca suma contributiva, pentru anul 2008, de exemplu, in doua din luni doar suma pentru care m-am asigurat pe baza declaratiei, iar in celelalte luni doar somajul. Rezulta acelasi lucru: ca sumele respective nu au fost introduse in calcul.

Aici nu va pot lamuri, ar trebui sa am documentele din dosarul de pensie in fata ochilor. Va sugerez ceva: mergeti la casa de pensii si solicitati o adeverinta-tip CAS. In ea gasiti baza contributiva. Dupa data de 01.04.2001, sumele pentru care s-a retinut si virat CAS sunt in evidenta informatizata a caselor de pensii. Ceea ce scrie in adeverinta la rubrica "baza contributiva" trebuie sa regasiti si in "date privitoare la activitatea in munca" (ma refer la sume, bineinteles).

Pentru comparatie, m-am uitat la situatia pensiei sotului si am vazut ca la el sunt specificate sumele respective calculate in coloane distincte: salariul de baza, sporurile si apoi totalul rezultat din insumarea acestora.

Cum se numeste documentul sotului in care ati vazut un total? Va intreb pentru ca in niciunul dintre buletinele de calcul care se emit odata cu decizia de pensie nu exista rubrica "total venituri". De ce nu exista: pentru ca insumarea tuturor veniturilor realizate o face programul de calcul al pensiilor, in procesul de determinare a punctajului mediu anual.

Sau, un alt exemplu. Daca in cartea de munca scrie 39497+10160+13% spv, in fisa cu datele privitoare la activitatea in munca, la suma contributiva apare tot cea din cartea de munca, sporul este mentionat ca procent, dar fara nicio suma in dreptul lui, apoi la alte sporuri este trecuta suma de 10160 din cartea de munca. Eu ce sa inteleg de aici? Ce suma a intrat in calcul pentru pensie?

Au fost valorificate urmatoarele venituri:
-39497 lei salariu, presupun;
-10160 lei care reprezinta alte sporuri, valorificate in suma;
-13% reprezentand spor vechime, valorificat in procent.
Repet, sporurile se valorifica, pentru aceeasi perioada, fie in procent fie in suma. Valorificarea aceluiasi spor, pentru aceeasi perioada, atat in procent cat si in suma inseamna valorificarea de doua ori a aceluiasi venit, ceea ce este, evident, gresit si duce la un punctaj medu anual mai mare decat cel cuvenit. Operatorul ar fi gresit daca ar fi valorificat acelasi spor atat in procent, cat si in suma.

Gabriela Pintea a scris:

Aici nu va pot lamuri, ar trebui sa am documentele din dosarul de pensie in fata ochilor. Va sugerez ceva: mergeti la casa de pensii si solicitati o adeverinta-tip CAS. In ea gasiti baza contributiva. Dupa data de 01.04.2001, sumele pentru care s-a retinut si virat CAS sunt in evidenta informatizata a caselor de pensii. Ceea ce scrie in adeverinta la rubrica "baza contributiva" trebuie sa regasiti si in "date privitoare la activitatea in munca" (ma refer la sume, bineinteles).

Am si aceasta adeverinta. Pentru majoritatea lunilor din aceasta perioada, in coloana cu suma contributiva apare 0, iar in coloana cu somajul, apare cuantumul somajulului. Doar in 2-3 cazuri apare la suma contributiva venitul pentru care m-am asigurat si am platit lunar contributia obligatorie, timp de 2 ani si jumatate. Asta nu inteleg eu. Nu trebuia sa fie mentionat pentru fiecare luna?

Cum se numeste documentul sotului in care ati vazut un total? Va intreb pentru ca in niciunul dintre buletinele de calcul care se emit odata cu decizia de pensie nu exista rubrica "total venituri". De ce nu exista: pentru ca insumarea tuturor veniturilor realizate o face programul de calcul al pensiilor, in procesul de determinare a punctajului mediu anual.

Documentul este tot un buletin de calcul din 2005, emis dupa recalcularea pensiei, si insoteste noua decizie primita atunci. Capul de tabel este intitulat: Date si elemente care au condus la determinarea punctajului mediu anual si a stagiului de cotizare.

In rest am inteles si va multumesc mult.
Nu inteleg de ce nu se afiseaza corect citatele...
dariad, utilizator
dariad a scris:
Am si aceasta adeverinta. Pentru majoritatea lunilor din aceasta perioada, in coloana cu suma contributiva apare 0, iar in coloana cu somajul, apare cuantumul somajulului. Doar in 2-3 cazuri apare la suma contributiva venitul pentru care m-am asigurat si am platit lunar contributia obligatorie, timp de 2 ani si jumatate. Asta nu inteleg eu. Nu trebuia sa fie mentionat pentru fiecare luna?

Asta spuneti ca apare in adeverinta. Dar nu mi-ati spus daca sumele din adeverita CAS coincid cu cele din buletinul de calcul. Presupun ca da. Inteleg ca ati realizat venituri din activitati independente si ati primit si indemnizatie de somaj. Teoretic, daca ati realizat venituri lunare mai mari decat indicatorul social de referinta, plata indemnizatiei de somaj ar fi trebuit sa inceteze.

Ar trebui vazut cand v-ati asigurat in baza declaratiei de asigurare, pe ce perioada, pentru ce sume, cand ati beneficiat de somaj etc. Chiar nu reusesc sa-mi dau seama ce este in adeverinta CAS, asa ca trebuie sa va duceti sa-i intrebati pe cei de la pensii.

Documentul este tot un buletin de calcul din 2005, emis dupa recalcularea pensiei, si insoteste noua decizie primita atunci. Capul de tabel este intitulat: Date si elemente care au condus la determinarea punctajului mediu anual si a stagiului de cotizare.

Sotului dvs. i s-au deschis drepturile de pensie inainte de intrarea in vigoare a Legii nr. 19/2000. In 2005 i s-au recalculat drepturile de pensie conform OUG nr. 4/2005. Atat recalcularea pensiilor conform OUG nr. 4/2005 cat si stabilirea pensiilor conform Legii nr. 19/2000 s-a facut / se face cu ajutorul aceluiasi program informatic. In dosarul de pensie al sotului, buletinul de calcul aferent deciziei emise in 2005 este identic cu cel pe care il aveti dvs.

Din ratiuni care nu sunt un motiv de glorie, persoanelor carora li s-au recalculat drepturile de pensie conform OUG nr. 4/2005 li s-au comunicat decizii insotite de alt tip de buletine de calcul. Ratiunea a fost dorinta de a-i convinge ca recalcularea a fost un proces necesar si de succes. Realitatea a demonstrat contrariul.

Dar cred ca am scris prea mult. O seara buna! :)

Gabriela Pintea, Consilier juridic
Gabriela Pintea a scris:

Asta spuneti ca apare in adeverinta. Dar nu mi-ati spus daca sumele din adeverita CAS coincid cu cele din buletinul de calcul. Presupun ca da. Inteleg ca ati realizat venituri din activitati independente si ati primit si indemnizatie de somaj. Teoretic, daca ati realizat venituri lunare mai mari decat indicatorul social de referinta, plata indemnizatiei de somaj ar fi trebuit sa inceteze.

Ar trebui vazut cand v-ati asigurat in baza declaratiei de asigurare, pe ce perioada, pentru ce sume, cand ati beneficiat de somaj etc. Chiar nu reusesc sa-mi dau seama ce este in adeverinta CAS, asa ca trebuie sa va duceti sa-i intrebati pe cei de la pensii.

Sumele care sunt trecute in ambele documente coincid. Am realizat venituri lunare mai mici decat indicatorul social de referinta. Am beneficiat de somaj 1 an si 3 luni. Concomitent am platit lunar, in absolut fiecare luna, contributie pentru venitul minim asigurat, respectiv in acea perioada. Dar acesta nu figureaza in adeverinta peste tot, adica in fiecare luna pentru care am platit. Ar fi trebuit sa apara in ambele documente, in fiecare luna, si somajul si venitul pentru care m-am asigurat. Sunt luni (majoritatea) in care imi apare numai somajul, iar la suma contributiva este 0, adica nu este trecut venitul pentru care m-am asigurat si am platit contributia. Am pastrat toate chitantele.

Imi cer scuze ca va necajesc, am vrut sa stiu daca este intemeiata parerea mea ca este vorba de o greseala, ca apoi sa iau masurile necesare. Multumesc inca o data pentru amabilitate si rabdare.
Daca sumele din adeverinta CAS coincid cu cele din "date privitoare la activitatea in munca", problema nu este la cei care v-au stabilit drepturile de pensie. Haideti sa va spun ce face, concret, un angajat de la "Stabiliri Prestatii" in privinta veniturilor realizate dupa data de 01.04.2001: solicita adeverinta CAS de la "Evidenta Contribuabili" si introduce exact sumele pe care le vede acolo.

Din mesajul dvs. rezulta ca angajatul de la pensii a facut exact ceea ce am scris mai sus. Ramane sa vedeti de ce in adeverinta CAS sunt aceste venituri iar pentru asta trebuie sa va adresati Directiei / Serviciului "Evidenta contribuabili", si, dupa caz, Serviciului "Declaratii si Contracte de asigurare" (depinde cum este organizata casa teritoriala de pensii).

Succes si un sfarsit de saptamana placut. :)