Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Cum pot recupera C.A.S.-ul reþinut ºi virat de ...
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Cum pot recupera C.A.S.-ul reþinut ºi virat de fostul angajator?

Buna seara. Va rog sa ma ajutati cu un sfat in recuperarea C.A.S.-ului retinut in perioada 01-04-1992-10-14-2001 .Am lucrat in Cooperatia Mestesugareasca si in Cartea de Munca s-au inregistrat salariile negociate si nu salariile dupa care s-a retinut si virat contributia C.A.S.(dovada sunt statele de plata si fluturasii de salar).La calcularea pensiei s-au luat in considerare salariile din C.M. asa cum spune legea. Ce s-ar putea face in acest caz? Cum se pot recupera banii retinuti in 8 ani?Va multumesc mult.
Dupa atata vreme ati pierdut dreptul de a mai cere recuperarea sumelor respective !
Pe ce va bazati cind spuneti ca am pierdut dreptul de a mai recupera sumele respective?
Domnul trandafir2 se referă la recuperarea acestor sume prin intermediul instanţei. După atâta timp, a intervenit prescripţia dreptului material la acţiune.