avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 736 soluții astăzi
Forum Activitate spulber miron

Activitate spulber miron

Răspuns la discuția contract de credit de consum
multumesc
am un contract de leasing pe 10 ani pe persoana fizica dar il am si pe tata ca coplatitor in acest contract deoarece nu iesea suma care sa acopere rata di martie 2008 nu am mai putut palti rata am sunat societatea de leasing si leam spus au zis ca ma lasa 3 luni si apoi vin dupa masina sa o recupereze au trecut 5 luni si nu au venit dar nici nu mau sunat stiind nr meu de tel ce rugaminte am eu vreau sa stiu daca le duc masina peste doua luni sau poate luna asta masina nemaiavand garantie deoarece nu am avut bani de revizie o so ia sau o so respinga si daca sumele restante pot fi trimise catre coplatitor stiind ca el are ca bun un apartament in proprietate in contractul de leasing ca garantii se specifica un nr de ....... bilete de ordin cea ce iar nu stiu ce inseamna va rog
socrul meu este pensionar are o pensie militara de 1140 de lei a facut in data de 11 2009 un inprumut in valoare de 6180 de ron si urmare a unor probleme medicale nu a putut plati 3 luni de zile rata azi a primit o instiintare de la banca precum ca vor incepe pregatirea dosarului pentru predarea catre executorul bancar a intregului credit care va deveni scadent anticipat iar in caz de neplata a intregi sumei demareaza procesul de executare silita asupra tuturor bunurilor ,veniturilor ,mobile si imobile prezente in patrimoniul dumneavoastra in scopul recuperari creditului doresc sa stiu daca poate sa puna pe apartament sechestru si sal scoata la licitatie in urma acestiu avertisment si va aduc la cunostinta ce anume specifica contractul in anexa cu garantii inprumutantul ,in calitate de cedent constituie in favoarea bancii in conditiile prevazute de titlu 6[ regimul juridic al garantiilor] al legii 99/1999 ,o garantie reala mobiliara prin cesionarea catre banca ,pana la stingerea integrala a creantei garantate in caz de neexecutare ,creditorul poate folosi mijoacele proprii pentru luarea in posesie a bunului afectat garantiei, precum si produsele rezultate din valorificarea acestuia si titlurile si inscrisurule prn care se constata dreptul de proprietate asupra bunului ,din mana oricariu persoana sar afla ,fara a fi necesara o autorizatie sau notificare prealabila si fara a plati taxe sau tarife . va rog daca puteti sa ma ajutati cu un raspuns
scuze nu vam explicat bine preavizul a inceput in data de 23 08 2010 si se termina pe 20 09 2010 ok va multumesc
multumesc frumos
momentan sunt in concediu fara plata dar in urma disponibilizarilor am semnat un preaviz de la societatea la care lucrez precum ca incepand cu data de 20 09 2010 se incheie contractul individual de munca conform prevederilor art 65 din legea 53/2003 si sunt in preaviz de 20 de zile ,concediul fara plata este pana la 28 09 2010 cei din contabilitate au spus ca trebuie sa lucrez in perioada de preaviz ca altfel nu pot beneficia de somaj doresc poate ma puteti lamuri cum stau lucrurile