avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1698 soluții astăzi
Forum Activitate Liliana_42

Activitate Liliana_42

Buna ziua. Va rog raspundeti-mi la o problema : am o actiune judecatoreasca definitiva prin care fostul sot trebuie sa-mi plateasca mie sulta si sa pastreze el apartamentul. A trecut un an si jumatate si el nu a facut nimic; nici nu vinde (ca asteapta sa creasca preturile!!!) , nici nu-mi da banii. Va trebui cumva sa trec la executare silita....As vrea sa stiu, daca sulta pe care trebuie sa mi-o plateasca, ramane fixa , in cazul in care la momentul executarii silite, costul reevaluat al apartamentului a scazut.
As mai vrea sa-mi raspundeti cat costa angajarea unui executor si cum as putea plati, daca eu am doar 1050 ron salariu?!!!
Multumesc!
Va multumesc frumos.
Dar am avut avocat, insa nu m-a lamurit niciodata ce inseamna acest drept de creanta si cat am de pierdut. Ma gandesc ca chiar de-ar exista o lege in acest sens, s-a mai strecurat o greseala: acele cheltuieli NU SUNT ADUNATE LA MASA DE IMPARTIT si totusi mi le scade 100% din cota mea! Aberant!!!
Am completat cererea si urmeaza sa ma intalnesc cu dl. avocat.
Multumesc pentru promptitudine, insa mi-am dat seama ca nu am fost prea clara, ceva nu s-a inteles : eu nu sunt de acord sa mi se scada din cota mea, ceea ce a facut el in casa dupa desfacerea casatoriei; nu trebuie sa aiba cineva studii juridice ca sa vada ca e o aberatie….El putea sa-si faca pereti din aur si sa-si puna gresie din aur.. dupa plecarea mea; de ce sa mi le scada din cota ce-mi revine? Insa vad ca legea prevede asa ceva.. caci el a insinstat tare sa i se recalculeze acele cheltuieli..
Va redau cate ceva din hotarare :

“…..din suplimentul de expertiza in constructii rezulta ca valoarea actuala de circulatie a apartamentului, fara imbunatatirile efectuate dupa desfacerea casatoriei, este de 90209 lei.”

Si in decizia finala ( “IN NUMELE LEGII DECIDE” ) scrie asa:
“- valoarea masei de impartit este 90209 lei
- obliga paratul reclamant sa plateasca reclamantei parate sulta in valoare de 36083,6 lei
( 40%din 90209 lei )
- admite cererea paratului reclamant privind constatarea unui drept de creanta in valoare de 6614 lei, reprezentand imbunatatiri aduse imobilului dupa desfacerea casatoriei
- pastreaza celelalte dispozitii ale sentintei respectiv cu privire la cote, atribuire cheltuieli
- obliga intimata sa achite apelantului cheltuieli de judecata in apel in valoare de 1609 lei
- cu recurs in 15 zile de la comunicare “

Ce nu inteleg eu este daca din cota mea se scade acel drept de creanta.
Mentionez si ca la primul proces mi s-a impus cheltuieli de judecata de 1300 lei…; inseamna ca se adauaga si acestea la cele 1609 ??....

De ce faptul ca el a ramas in casa iar eu am stat cu chirie pana la data comunicarii, nu se ia in calcul ?.. In 3 ani, adica din 2007 de cand s-a pronuntat divortul, am dat pe chirie in total vreo 45 de milioane… Vad ca lui numai drepturi i-a dat… Imi vine sa cred ca justitia inca se cumpara bine..
Multumesc.
Buna ziua. Va rog fumos lamuriti-ma in formularea unei hotarari. M-am judecat pentru partaj In Judecatorie si in Tribunal si acum dupa mai bine de o luna de la primirea comunicarii, imi dau seama ca nu e clara hotararea. Eu dupa ce am plecat din apartamentul in care am stat impreuna, el a mai facut niste imbunatatiri. Nu inteleg de ce intra acestea la partaj. I s-a hotarat lui o sulta sa -mi plateasca, apoi zice hotararea ca i se acorda un drept de creanta asupra imbunatatirilor facute dupa pronuntarea divortului (moment la care eu am parasit domiciliul , locuind cu chirie). Nu inteleg daca acest drept de creanta se scade din sulta ce imi revine.....Am vazut ca s-a calculat cota mea din masa de impartit, adica masa fara imbunatatiri... Fostul sot zice ca trebuie sa scada acea suma din cota mea , si, nu mi se pare deloc corect; pe mine nu ma intereseaza ce a facut in casa dupa ce am plecat eu, nu doresc nici sa se adauge si nici sa se scada ceva.. Va rog dati-mi un raspuns..
Multumesc