avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 599 soluții astăzi
Forum Activitate Andreea L.

Activitate Andreea L.

Răspuns la discuția MOSTENIRE PADURE
De la comisia locala de fond funciar au venit in 2009 si au facut masuratori pe acest amplasament care este al meu castigat printr-un proces civil in 2004 si intabulat pe numele meu,pentru a-i acorda suprafata de padure unui vecin.Pana la aceasta data comisia judeteana nu i-a dat nici un raspuns.Eu cum pot sa procedez ca cei de la primarie sa respecte hotarirea judecatoreasca ce o am din 2004 si sa corecteze pe cale administrativa ec a facut comisia locala.
Răspuns la discuția Recuperare paguba
Cum sa procedez?
Am castigat in 2005 o suprafata de teren de 1,08 ha in urma unui proces civil de iesire din indiviziune,din acea suprafata 1 ha fiind padure iar restul fanat. Fara sa cunosc legea si intrucat padurea era administrata de catre un ocol silvic de stat, am depus cerere la primaria de care apartin, in baza L247/2005, pentru retrocedarea suprafetei de padure.In acest an am primit raspuns de la comisia de fond funciar judeteana ca cererea mea nu face obiectul acelei legi.Intreb,daca din 2005 si pana in 2008 ocolul silvic de stat respectiv a extras o parte de masa lemnoasa de pe acea suprafata de teren si apoi s-a desfiintat,nai pot sa-mi recuperez paguba ?
Răspuns la discuția MOSTENIRE PADURE
Varianta cu avocat este buna,dar e scumpa!Nu e un abuz in serviciu din partea celor de la ocolul silvic sa nu recunoasca dreptul de proprietate al unei persoane care are hotarare judecatoreasca privind obtinerea suprafetei de padure respective si intabularea in CF?
In 2004 in urma unui proces de iesire din indiviziune,prin sentinta judecatoareasca data atunci,definitiva si irevocabila,care nu a mai fost atacata cu recurs am castigat un teren de 1 ha,din care jumatate este padure,si l-am intabulat.Intrucat la acea vreme padurea respectiva era cuprinsa in administrarea unui ocol silvic si nu am cunoscut care este procedura legala prin care sa scot acea suprafata din administrarea lor,am formulat cere de retrocedare la primaria comunei de care apartin,in baza legii 247/2005,si am primit raspuns anul acesta ca cererea mea nu face obiectul acelei legi .Dupa depunerea acelei cereri,in 2007,ocolul silvic respectiv s-a desfiintat,toata suprafata acestuia fiind retrocedata unui mostenitor al unui boier iar portiunea mea este limitrofa cu padurea acestuia.Actualul sef de ocol silvic privat nu-mi recunoaste insa dreptul meu de pripietate pe padurea din suprafata de 1 ha aflata intabulata de catre mine in 2004,motivand ca nu am fost pus in posesie conform legii 247/2005.Cum sa fac sa granituiesc acel teren care cuprinde si padure si sa fie recunoscuta de catre ocolul respectiv suprafata de padure ca fiind a mea?.
Răspuns la discuția Cotizatie retroactiva.
Multumesc Tudor Valeriu !
Răspuns la discuția Cotizatie retroactiva.
Completez : persoana este nascuta in luna martie 1944.Daca nu exista un plafon minim sau maxim cu privire la venitul lunar,trebuie sa incheie contract de asigurari sociale anual de acum inainte timp de 7 ani si cateva luni sau stagiul de cotizare pentru cei 7 ani poate fi comprimat intr-un singur contract pe durata unui an cu un plafon de cotizare ridicata?
Răspuns la discuția Cotizatie retroactiva.
Avand in vedere ca persoana in cauza are 66 de ani,daca va incheia un contract de asigurare sociala cu casa teritoriala de pensii,incepand cu luna octombrie,pe cat timp va trebui intocmit contractul si la ce valoare a cotizatiei lunare,pentru a beneficia de pensia minima.
Nascut in 1944,are pe cartea de munca 4 ani si jumatate,din 1984 a lucrat ca agricultor in zona necooperativizata si nu a cotizat.Poate beneficia de pensie?Sau poate cotiza retroactiv pentru a beneficia de pensie?