avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 768 soluții astăzi
Forum Activitate raluca_arsenie

Activitate raluca_arsenie

Multumesc foarte mult pentru raspuns.
In regie proprie.
Nu este asigurata.
Au sarit peste gard iar la plecare l-au taiat pentru a putea iesi mai usor. Nu aveam inca usi si geamuri.
Noi nu suspectam pe nimeni, nu stiu politia la ce concluzie a ajuns.
Era obligatorie prelevarea de amprente, sau nu este o procedura standard?
Multumesc!
Buna ziua!

Ieri am constatat ca din locuinta mea aflata in constructie mi-a fost sustrasa si distrusa toata instalatia electrica.

Paguba este destul de mare si as vrea sa stiu care este modalitatea prin care imi pot recupera pierderea si care sunt pasii pe care trebuie sa ii urmez.

Am mers la politia locala, au venit sa constate, au facut poze (nu au luat amprente) si am facut o plangere si o declaratie.
Mi s-a spus ca voi fi sunata cand vor rezolva cazul.

Ce pot sa fac mai mult in acest moment.

Multumesc pentru raspuns!
Răspuns la discuția Constructie gard fara autorizatie
Va multumesc pentru raspuns!

Buna ziua!

Sunt proprietara unui teren pe care intentionez sa construiesc o casa.
Iata care sunt pasii pe care i-am urmat:
1. am intabulat terenul
2. am primit in proprietate terenul
3. proiectantul a depus certificatul de urbanism la Primarie ...

si am inceput constructia gardului.

Problemele sunt mai multe:
Terenul se afla in camp. Nu mai exista gard stanga-dreapta. In urma trasarii terenului de catre topograf, ne-am deplasat aprox. 5 m fata de locul in care il stapanise fostul proprietar. Angajatul primariei ne-a spus ca nu este nicio problema si am inceput constructia gardului.
Mentionez ca gardul construit are fundatie de beton si este din plasa. Dupa inceperea lucrarilor la gard, vecinii afectati de mutarea terenului nostru ne-au amenintat ca ne darama gardul si ca nu avem autorizatie de constructie.
Din cate ne-a explicat si proiectantul nostru, darmarea gardului este caz penal, dar pe de alta parte nici noi nu avem autorizatia necesara pentru constructie.
Cei de la primarie ne-au asigurat ca terenul este bine trasat si in zilele urmatoare vor veni sa ii remasoare toate terenurile de pe tarla pentru a ii repune in posesie pe toti proprietarii.
Intrebarea mea este, ce ar trebui sa facem in aceasta situatie?
Putem fi amendati de Autoritatea in constructii?
Care este amenda pentru constuctia unui gard fara autorizatie?

Va multumesc si va urez o zi frumoasa!