Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Constructie gard fara autorizatie
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Constructie gard fara autorizatie

Buna ziua!

Sunt proprietara unui teren pe care intentionez sa construiesc o casa.
Iata care sunt pasii pe care i-am urmat:
1. am intabulat terenul
2. am primit in proprietate terenul
3. proiectantul a depus certificatul de urbanism la Primarie ...

si am inceput constructia gardului.

Problemele sunt mai multe:
Terenul se afla in camp. Nu mai exista gard stanga-dreapta. In urma trasarii terenului de catre topograf, ne-am deplasat aprox. 5 m fata de locul in care il stapanise fostul proprietar. Angajatul primariei ne-a spus ca nu este nicio problema si am inceput constructia gardului.
Mentionez ca gardul construit are fundatie de beton si este din plasa. Dupa inceperea lucrarilor la gard, vecinii afectati de mutarea terenului nostru ne-au amenintat ca ne darama gardul si ca nu avem autorizatie de constructie.
Din cate ne-a explicat si proiectantul nostru, darmarea gardului este caz penal, dar pe de alta parte nici noi nu avem autorizatia necesara pentru constructie.
Cei de la primarie ne-au asigurat ca terenul este bine trasat si in zilele urmatoare vor veni sa ii remasoare toate terenurile de pe tarla pentru a ii repune in posesie pe toti proprietarii.
Intrebarea mea este, ce ar trebui sa facem in aceasta situatie?
Putem fi amendati de Autoritatea in constructii?
Care este amenda pentru constuctia unui gard fara autorizatie?

Va multumesc si va urez o zi frumoasa!

Amenda pentru fapta de a construi fara autorizatie este intre 1.000 si 10.000 lei.
Nu ar trebui sa incepeti lucrarile pana nu aveti autorizatia de construire emisa conform legii si planurile anexa la aceasta.
Va multumesc pentru raspuns!