Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Conditii de indeplinit pentru construirea unui gard la ...
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Conditii de indeplinit pentru construirea unui gard la casa

Am cumparat o casa in mediul rural care, in Planul de amplasament si delimitare a corpului de proprietate, are mentionata existenta unui gard de beton dar, in realitate, nu exista. Am dorit sa facem unul (baza din beton iar, partea de sus, din tabla zincata sau caramida) dar vecinul a spus ca, pana ce nu aduce si el topograf ca sa verifice intarusarea facuta de topograful adus de noi, nu este de acord si, chiar, il va darama. Care sunt pasii ce trebuie facuti pentru a construi LEGAL un gard (am inteles ca trebuie autorizatie de la primarie; este necesar si acordul vecinului chiar daca il construiesc pe terenul meu?) ?
Solicitati primariei emiterea unei autorizatii de construire pentru imprejmuire la limita de proprietate. Doar dupa obtinerea autorizatiei puteti trece la construirea lui, in alte conditii puteti primi o amenda care e intre 1.000 si 10.000 lei.