Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Distrugere si furt instalatie electrica din locuinta ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Distrugere si furt instalatie electrica din locuinta in constructie

Buna ziua!

Ieri am constatat ca din locuinta mea aflata in constructie mi-a fost sustrasa si distrusa toata instalatia electrica.

Paguba este destul de mare si as vrea sa stiu care este modalitatea prin care imi pot recupera pierderea si care sunt pasii pe care trebuie sa ii urmez.

Am mers la politia locala, au venit sa constate, au facut poze (nu au luat amprente) si am facut o plangere si o declaratie.
Mi s-a spus ca voi fi sunata cand vor rezolva cazul.

Ce pot sa fac mai mult in acest moment.

Multumesc pentru raspuns!
Proprietatea este asigurata?
S-a patruns prin efractie?
Aveti cerc de suspecti ?
In conditiile in care nu exista suspecti,nu au fost prelevate probe,slabe sanse sa fie identificate persoanele vinovate de patrundere fara drept si de distrugere
Nu este asigurata.
Au sarit peste gard iar la plecare l-au taiat pentru a putea iesi mai usor. Nu aveam inca usi si geamuri.
Noi nu suspectam pe nimeni, nu stiu politia la ce concluzie a ajuns.
Era obligatorie prelevarea de amprente, sau nu este o procedura standard?
Multumesc!
Construiati in regie proprie, sau cu o firma?
In regie proprie.
Din pacate, nu cred ca puteti face mai mult in acest moment.
Ramane sa urmariti dosarul la politie, dar sunt sanse reduse sa va recuperati paguba, chiar si in cazul in care politia va gasi persoana/persoanele vinovate, intrucat probabil ca aceste persoane sunt insolvabile.