Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Amprente . Pot fi identificate?
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Amprente . Pot fi identificate?

Buna seara! Am nevoie de un sfat,cu cateva zile in urma mi-a fost furat portofelul din vestiarul facultatii. Am chemat politia,s-au dat declaratii..insa nelamurirea mea este urmatoarea..in cazul in care amprentele mele sunt peste amprentele inculpatei,mai am vreo sansa sa descopar vinovata?Multumesc frumos!

Normal ,pe portofelul dvs ar trebui sa se constate existenta amprentelor dvs papilare
Posibilitatea constatarii existentei si a altor amprente conduce la mai multe variante ,cum ar fi acordul dvs pentru utilizarea portofelului sau strict sustragerea acestuia de catre tert
Conditionat de concluziile expertizei,daca se retine existenta altor amprente,persoana in cauza urmeaza sa precizeze si sa justifice cum au aparut amprentele pe bunul apartinand dvs
mi-a spus cineva ca daca amprentele a doua persoane sunt suprapuse, atunci sansele sunt mai mici de a identifica ..ma puteti lamuri va rog?multumesc
Depinde daca amprenta este clara.
Se pooate identifica si o parte din amprenta.
Daca exista interes in solutionare se pot desfasura demersuri concrete si eficiente prin care sa se constate daca pe bun exista si alte amprente
In conditiile in care bunul in cazul dvs portofelul a fost sustras si concluziile expertizei retin existenta si a altor amprente,se poate clarifica daca amprentele apartin persoanei suspectate
Metoda relevării urmelor papilare cu pulberi şi pensule este cea mai veche şi cea maicunoscută metodă folosită pentru evidenţierea urmelor papilare. Este necesar ca suprafaţa suportului să nu fie umedă sau lipicioasă. Metoda nu este foarte sensibilă şi de aceea se aplică numai la urmele relativ recente (interval de timp scurt între momentul comiterii faptei şimomentul efectuării CFL, de exemplu 24 ore). Există o varietate mare de pulberi, care diferă din punctul de vedere al materialului, culorii, granulaţiei şi compoziţiei.În unele situaţii, pulberea de relevare aderă atât la crestele cât şi la şanţurile urmei papilare,iar acestea nu sunt foarte bine definite. Întrucât aderenţa pulberii este mai mare pe creste şi mairedusă în şanţuri se poate, în unele cazuri, îndepărta excesul de pulbere prin pensulare uşoară sau prin aplicarea unei folii cu gelatină cu adezivitate redusă şi ridicarea urmei; după aceasta seobservă diminuarea cantităţii de pulbere depuse pe urma papilară iar delimitarea între creste şişanţuri va fi mai clară. În continuare, urma papilară poate fi ridicată folosind o folie cu adezivitate ridicată. Întregul proces descris în acest paragraf este denumit în cuprinsul prezentului document
„curăţarea urmei papilare”

Exista tehnici de prelevare amprente in condittii speciale de laborator. ,prin utilizare de tehnica si pulberi si substante corozive ,care necesita masuri de protectie corespunzatoare,atat pentru expertul responsabil in cauza ,cat si pentru obiectul care face obiectul analizei