Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Dacă mi s-au furat banii din portmoneu la serviciu ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Dacă mi s-au furat banii din portmoneu la serviciu iar eu ating ...

Dacă mi s-au furat banii din portmoneu la serviciu iar eu ating acel portmoneu zi de zi mai rămân amprentele vinovatului nu se acoperă?
Buna ziua,

Șanse mari sunt sa se acopere și să devină inapte pentru a putea fi prelevate.

O persoană poate fi identificată după amprente doar daca este înregistrată în sistemul poliției, adică dacă a mai comis anterior vreo infracțiune.
Andreea Dana Fodor , Avocat
Și dacă exista un suspect?
Până la compararea amprentelor suspectului cu cele de pe portofel, este necesar că cele prelevate de pe acesta sa nu fie alterate (sa se fi suprapus altele peste ale făptuitorului).
Mulțumesc frumos
În astfel.de cazuri trebuie mers imediat la politie pentru a se depune plângere penală.
Daca nu mergeti imediat la politie și nu puneți portofelul intr-o punga de plastic riscati sa nu se mai poată preleva urmele papilare după portofel.
Mai depinde și din ce material este portofelul.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat