avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 842 soluții astăzi
Forum Activitate abs2010

Activitate abs2010

atit cit nu exista un fapt care sa justifice o asemenea expertiza orice trimitere la o comisie care pune sub indoiala acest lucru este un abuz - sotia a fost trimisa la expertiza fara sa i sa ceara fisa medicala si fara sa ceara institutiei de detox la care a fost aceste informatia - instanta a considerat ca nu sunt necesare parca ea s-a dus acolo ca a luat vitamine - oricum eu aveam impresia ca nimeni nu e mai presus de lege - acum am descoperit ca exista aceste instante care aplica legea cum vor ele ca oricum nu le poate contrazice nimeni ....

intelegeti ce vreti ca tot nu mi-ati raspuns la intrebare - daca nu raspundeti atunci nu mai faceti informatii gratuite
in ce lege scrie acest lucru ca inf numai sunt confidentiale in acest caz ?
dumneavoastra cum v-ati simti daca ne-am intilni pe sala la tribunal si eu v-as spune ca sunteti nebun si v-ar trimite instanta la expertiza psihiatrica numai ca ea instanta si pe ea nu o judeca nimeni ?
instanta nu are nici o competenta medicala - si a primit deja informatii de clinic sanatos - cu ce influenteaza capacitatea mea parentala ca am avut mincarici in talpa - mama fetitei a fost la dezintoxicare in anglia si instanta prea marita nu a cerut fisa medicala de acolo - eu nu am nici o prob psihica - dar informatiile din fisa mea medicala sunt confidentiale - si daca ele vor ajunge publice atunci vom avea o problema - dar oricum nu ai cum sa te lupti cu morile de vant si cu un sistem de cacao - eu cresc acest minor de 2 ani de zile ....
Buna ziua ,
Am mai postat pe forum si astazi am vazut mesaj similar - eu sunt implicat intr-un proces de divort cu incredintare minor cu o instanta partinitoare . Desi fosta sotie nu a avut nici o dovada - in cele din urma instanta a cerut unei institutii medicale private fisa mea medicala - pentru zicea ea - instanta - sa decida daca ne trimite sau nu la expertiza psihiatrica - cum poate decice o instanta care nu are pregatire medicala fara nici un diagnostic prezent o asemenea decizie .

Cum se va mai pastra confidentialitatea fisei mele medicale - ce pot face daca vreun cuvint din fisa mea medicala - va fi pronuntat in sedinta publica - sau daca fisa mea medicala va ajunge la dosar apoi la avocata sotiei sau chiar la sotie .

Care sunt caile legale = sau ce zic legile astea despre asa ceva ?

Multumesc anticipat,
Stefan
buna seara - in primul rand instanta nu are nici o pregatire in domeniul medical de asta apeleaza la expertize - chiar daca o sa le primeasca nu are nici o competenta sa le judece - martorii pot fi mincinosi - nu stiu daca ati inteles sau nu - eu nu am nici o prob psihica - oricine mai are stari depresive din cind in cind mai ales atunci cind traiesti cu un toxicoman linga tine care nu este niciodata fericit - un copil la virsta de doi ani - are nevoie de cel putin afectiunea si dragostea unui parinte - in nici o carte sau tratat de psihologie nu scrie ca este nevoie de mama pt acest lucru - cel mai important in acesti ani de viata cind echilibrul este cel mai fragil este pt el punctul de sprijin si afectiunea de care are nevoie - nu stiu daca aveti un copil sau nu - cu siguranta nici sistemul juridic de kkt nu stie cum sa raspunda la astfel de intrebari - ceea ce este cert este ca relatiile afective ale copilului sunt catre cei care ii arata iubirea zi de zi si nu catre o mama ipotetica care isi vede copilul 20 zile pe an - normal ca sistemul nu va ajunge niciodata la aceste detalii nu pt ca nu poate ci pt ca nu vrea . Oricum ceea ce s-a realizat intre mine si fetitza mea timp de 2 ani de zile nu va putea distruge nici justitatia si nici conceptul ca mama are grija de copil - prea putini sunt cei care stiu ce are nevoie un copil la aceata virsta - prea multe lagune intr=o societate cu prea multe probelme si mai ales de cuplu - cert este ca voi merge pina la capat in acest drum indiferent ca ma lupt cu morile de vant - pt ca am si pt cine sa fac acest lucru
daca rezultatele nu vor fi favorabile - si nu am capacitate parentala - atunci nu am de ce sa o cresc pe aceasta fetitza - rezultatele expertizei se pot contesta - oricum rezultatul negativ este exclus dupa parerea mea - mai ales ca ei trebuie sa precizeze daca diagnosticele mele din trecut imi afecteaza mie capacitatea parentala in prezent - hai sa vad eu cum o sa documenteze ei asta - nu stiam ca se poate vedea deja in viitor prin psihiatrie
buna ziua ,
numai faptul ca ma trimite la aceasta expertiza psihiatrica fara nici un diagnostic care sa fie prezent este un abuz atit pt mine ca persoana cit si la libertatea mea .
Numai ca inteleg ca singurul mod de a inchide acest [EDITAT] va fi sa ma prezint unde 3 persoane isi vor da ele cu parerea despre capacitatea mea parentala cind eu imi cresc fetitza de 2 ani de zile - zi de zi si ceas si toate lucrurile le facem impreuna .
Pt. ea fac acest lucru eu altfel nu am de ce sa ma duc acolo - dar am inteles si alteceva - lucrurile care merita facute - trebuie facute 100% - ea merita acest lucru si voi merge pina la capat in aceasta lupta cu un sistem bolnav si o justitie de [EDITAT]in care pe doamna judecator nu o poate contrazice nimeni decit o instanta superioara - nu e de mirare ca zice - cind o sa fiti voi pe scaunul meu atunci sa va dati cu parerea pina atunci - asta e[EDITAT].
buna ziua - la mine deja judecatoarea a decis sa aplice proba cu expertiza psihiatrica chiar daca a primit informatii de la centrul medicover ca sunt clinic sanatos - si vrea sa vada daca ce am avut in trecut ma poate afecta in viitor - cind in lege scrie negru pe alb ca orice diagnostic din trecut nu e relevant in prezent .

cum pot sactiona sau sesiza acest abuz procedural cit si personal ?
conform cu ce articol din codul de procedura civila ma trimite ea la expertiza
Buna ziua ,
In prezent sunt implicat intr-un divort cu sotia cu mai multe capate - inclusiv incredintare minor - virsta 2 ani si partaj etc .
Ea a plecat de 1 an de zile in tara pentru tratament de dezintoxicare cu heroina - totusi avocata ei a cerut pt mine expertiza psihiatrica pe motivul ca sunt bolnav psihic si ma cauta pe la spitale si institutii .
Intrebarea este - cind se poate cere o astfel de expertiza in civil - ca in penal am inteles foarte clar - expertiza ar fi pt stabilirea capacitatilor mele parantale cind minorul este in ingrijirea mea - eu am un serviciu etc .

Ma puteti ajuta va rog .

Multumesc anticipat,
Stefan