avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 882 soluții astăzi
Forum Activitate yoldana

Activitate yoldana

Buna ziua

Tocmai am depus cererea de divort impreuna cu sotul meu. E vorba de un divort amiabil cu un copil minor, iar atasata cererii avem si un contract de mediere.
Am in proprietate un imobil mostenit inaintea casatoriei si intentionez sa ma mut.
Avand in vedere ca divortul dureaza parca o vesnicie, nu pot astepta sentinta judecatoreasca pentru a putea face tranzactiile cu statutul de necasatorita. Intrebarea mea este, in conditiile in care nu sunt inca divortata, cum pot cumpara un nou imobil fara riscul de a avea surprize neplacute pe viitor?
Va multumesc din suflet! :)
Buna ziua!
Ma aflu intr-o dilema si as dori un raspuns promt.
Eu si sotul meu, cetatean strain, sintem despartiti (locuim separat) insa nu s-a depus inca nici o cerere de divort. Peste o saptamana sotul doreste sa plece intr-o mica vacanta cu minorul si voi fi nevoita (de asazisa incredere reciproca) sa imi dau acordul pentru parasirea tarii. (desi stiu ca se poate si fara.. ma rog)
Intrebarea mea este: in cazul in care ... nu se mai intorc, cui ma pot adresa pentru ajutor? si daca s-ar schimba cu ceva situatia in cazul in care depun cererea de divort in aceste cateva zile ramase pana la plecare.