Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Tranzactii imobiliare in timpul divortului
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Tranzactii imobiliare in timpul divortului

Buna ziua

Tocmai am depus cererea de divort impreuna cu sotul meu. E vorba de un divort amiabil cu un copil minor, iar atasata cererii avem si un contract de mediere.
Am in proprietate un imobil mostenit inaintea casatoriei si intentionez sa ma mut.
Avand in vedere ca divortul dureaza parca o vesnicie, nu pot astepta sentinta judecatoreasca pentru a putea face tranzactiile cu statutul de necasatorita. Intrebarea mea este, in conditiile in care nu sunt inca divortata, cum pot cumpara un nou imobil fara riscul de a avea surprize neplacute pe viitor?
Nu mai puteti astepta? avand in vedere faptul ca urmeaza un divort amiabil, ar trebui sa se termine intr-un termen rezonabil
Altfel, oricum, ca regula, bunurile care inlocuiesc bunuri proprii ale unuia dintre soti, devin tot bunuri proprii, totul este sa aveti grija sa faceti mentiunile necesare la inchieerea opratiunilor juridice, pentru a va asigura ca imobilul pe care-l veti achizitiona nu va intra in comunitatea de bunuri devalmasa.