avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 622 soluții astăzi
Forum Activitate cipsiela

Activitate cipsiela

Sunt educatoare si termin concediul de maternitate pe 30 iulie.Deoarece am nascut la aceasta data(30 iulie) nu am beneficiat de concediu de odihna si nici de plata acestuia pe luna august 2009 zicandu-mi-se ca voi beneficia atunci cand voi termina maternitatea adica in august anul acesta.Am intr-adevar acest drept sau trebuia sa-mi plateasca concediul de odihna in 2009?

Răspuns la discuția calcul concediu de maternitate
roxana.elena a scris:

Sal brute pe ultimele 6 luni:
mai:1672 lei
iunie:1672 lei
iulie:1672 lei
august:1400 lei
septembrie:1400 lei
octombrie 1400 lei
Concediul de maternitate calculat de mine este de 1268.64 lei.
Concediul de maternitate se plafoneaza la 12 salarii minime pe economie???calculul facut mai jos de contabila firmei la care lucrez este corect??deaoarece suma salariilor brute pe ultimele 6 luni este de 9216 lei.

mod de calcul : venitul brut pe ultimele 6 luni , dar nu mai mult de suma a 12 salarii minime brute pe economie ( 7.200 lei ) impartit la numarul total de zile lucratoare din cele 6 luni; suma obtinuta se inmulteste cu numarul de zile lucratoare din luna pentru care angajatul are CM si rezulta venitul brut pentru calculul Concediului medical.Venitul brut se inmulteste cu procentul de 85% din care se scade CAS angajat ( 10.5%) aplicat la salariu minim brut pe tara.

ADICA: 7.200 / 129 zile = 55.81 lei X 22 zile = 1.228 lei X 85% = 1.044 lei -63 lei ( CAS )=981 lei.

Buna ziua! am inchiriat incepand cu 01.08.2010 un apartament pe 4 ani,( cu contract de inchiriere,fara clauze,modelul clasic de la finante)cu suma de 400lei iar acum proprietarul vrea sa-i dau mai mult adica 100euro si impozitul la aceasta suma. Ce poate sa faca daca eu ii platesc doar ce scrie in contract?