avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 769 soluții astăzi
Forum Activitate fivinita

Activitate fivinita

Răspuns la discuția Din CCC1 in CCC2
Buna ziua! Revin cu alte intrebari!! Am fost astazi la Agentia Judeteana pentru Plati si Inspectie Sociala si mi s-a spus ca "nu am depus actele care trebuia"; eu am depus actele care mi s-a spus de catre functionarele de la Directia de Protectie Sociala., ele mi-au spus gresit ce acte imi trebuie pentru acel stimulent de insertie (luna care se "suprapune" CCC1 si CCC2 ) si ca nu se mai poate face nimic. In concluzie am pierdut banii#-o.. Mai pot face ceva? Nu pot dovedi cu nimic ca acele functionare au gresit!!!! Va multumesc!
Buna ziua. Am si eu nelamuriri privind trecerea din ccc1 in ccc2. Am nascut primul copil in data de 26.04.2011 , moment in care am intrat in ccc1 ; in data de 09.04.2013 am nascut al doilea copil si am intrat in ccc2. Pe luna aprilie ( care se "suprapune" platii indemnizatiei ccc1 si ccc2) , nu beneficiez de indemnizatia celui de aldoilea copil? Nu se numeste insertie bani pe luna 04? Eu am primit indemnizatie pentru al doilea copil astazi , suma de 1280 lei pana pe luna 06. Nu inteleg de ce atat de putin!! Multumesc. O zi buna!
Răspuns la discuția Conventiile civile si CCC
MAI AM SI EU O NELAMURIRE. CONVENTIILE CIVILE- PRESTARI SERVICII, NU POT PLATI CEI 0,85 %? CEI DE LA C.A.S. NU VOR SA-MI IA BANII. DE CE? MA PUTETI AJUTA? VA ROG. SUNT INSARCINATA IN 7LUNI SI MA TOT PLIMB DE COLO COLO... VA MULTUMESC.
Răspuns la discuția Conventiile civile si CCC
SI INCA CEVA. NU GASESC NICAIERI CEVA DESPRE CONCEDIUL PRE SI POSTNATAL. LA CONVENTIILE CIVILE NU BENEFICIEZI? SI TEORETIC POT BENEFICIA DE INDEMNIZATIE, NU? MULTUMESC FRUMOS.
Răspuns la discuția Conventiile civile si CCC
multumesc frumos. Am sa merg. Va multumesc din suflet.
am si eu cateva nelamuriri si poate imi explica cineva. Am lucrat pana pe 31 iulie la o firma de unde mi-am dat demisia. Incepand cu 1 august mi-am facut un contract de conventii civile prestari servicii. la c.a.s. mi s-a spus ca nu beneficiez de indemnizatie... De ce? In OUG 111/2010 spune ca persoanele care in ultimul an anterior datei nasterii cpoilului au realizat timp de 12 luni venituri din.... activitati independente.... .In codul fiscal definirea activitatii independente: veniturile din activitati independentecuprind veniturile comerciale, de profesii libere etc... . Sunt considerate venituri comerciale veniturile din fapte de comert ale contribuabililor din prestari servicii, altele decat cele prevazute la alin.3, precum si din practicarea unei meserii. Va rog frumos... lamuriti-ma!!!!! Nu mai inteleg nimic!!! am dreptul la ccc????:sorry: