avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1757 soluții astăzi
Forum Activitate dani3lla

Activitate dani3lla

Buna seara!

As dori sa stiu daca un contract de inchiriere poate fi prelungit fara ca titularul contractului sa fi semnat?
Daca am ramas in imobilul inchiriat 2 luni dupa expirarea contractului proprietarul are voie sa prelungeasca contractul fara voia mea?

Va multumesc anticipat!
Răspuns la discuția Succesiune cu probleme!Ajutor!
In primul rand,va multumesc din suflet!M-ati linistit,chiar luni voi merge cu dosarul la un avocat.
Multa stima!
Răspuns la discuția Succesiune cu probleme!Ajutor!
Buna ziua!In primul rand multumesc pt raspuns!O sa incerc sa va raspund la toate intrebarile.
Succesiunea a fost deschisa dupa tatal meu,partial,doar pt actiunile care le avea(doar asa putea sa le vindem);atunci,mama mea a dat o declaratie in fata notarului ca renunta la tot.
Pt restul mostenirii urmand sa introducem un supliment mai tarziu.Acest lucru nu a mai avut loc,mama mea decedand.Acest lucru a avut loc acum 5 ani.In acest an ne am hotarat sa introducem acest supliment al succesiuni.Tot in acest an am aflat ca pe titlu figureaza si fratele bunicului meu,titlul cu pricina fiind pana atunci in posesia fratelui(desi nu stiu cum a fost trecut acolo deoarece bunicii si au impartit bunurile co,piilor de pe vremea cand traiau,iar casele disputate sunt construite de parintii mei).Urmasii unchiului meu(sotia si cei doi copii) sunt de accord sa mearga la notar si sa renunte,acceptand ca de fapt tatal lor nu are nici un drept acolo.Certificat de mostenitor nu am nici eu nici fratele meu,deoarece nu am depus acel supliment(pe titlu apare doar 300 metri-curti si constructii,cele doua casute sunt construite pe acest teren si nu sunt individualizate nicicum+3hasi5893mp arabil+5207mp vii).
Cand a avut loc succesiunea aceea partiala eu am fost prezenta.Mama a renuntat la tot iar actiunile le am vandut eu cu fratele meu,declarand in fata notarului ca suntem de acord sa impartim totul jumate-jumate.
Pamantul este mostenirea tatalui meu,dar casele sunt ridicate doar de parintii mei,fara a avea vreo legatura cu unchiul meu.Eu locuiesc in curte cu fratele meu,care pana acum a fost de accord cu imparteala facuta chiar de el.Insa dupa ce am facut imbunatatiri in casa nu mai este de accord si vrea sa i mai dau inca o camera de la mine.
Intrebarea mea era daca ar putea sa mi-o ia?Sa fiu obligata sa ma lovesc de ei toata ziua?Imi este frica sa merg in instanta,sa introduc actiunea si sa ma trezesc ca au castig de cauza!Casa in care stau eu este mai mare ca a lor,dar in momentul in care m am mutat in ea era intr-o avansata stare de degradare si din cauza asta nu au vrut sa stea ei acolo.
Va multumesc inca o data pt raspuns,si tot odata imi cer scuze daca am fost pe langa subiect,dar nu ma descurc de nici o moda cu legile,meseria mea fiind cu totul alta!
Răspuns la discuția Succesiune cu probleme!Ajutor!
In legatura cu succesiunea deschisa dupa tatal meu,stiu ca a fost deschisa,deoarece numai asa au putut vinde niste actiuni la sif oltenia(actiuni ale tatalui).
Răspuns la discuția Succesiune cu probleme!Ajutor!
Ma scuzati,nu ma pricep prea bine la calculator!Sunt fiica unuia dintre proprietari.
Proprietarii sunt decedati.Mostenitorii celui de al doilea proprietar:sotia si 2 copii,eu fiind unul din ei.
:((:((Buna seara!
Ce parere aveti:in urma unei succesiuni introduse in instanta poate sa mi ia o parte din casa, fara ca eu sa fiu de accord?!
Sa va spun detaliile pt a putea intelege:pe titlul de proprietate sunt trecuti 2 frati,ambii decedati.Mostenitori primului renunta,deoarece acestiua ii se daduse de catre parinti "avere".Cel de-al doilea frate,casatorit si cu doi copii.Sotia acestiua este si ea decedata.Insa inainte de a deceda a renuntat la tot si a deschis si succesiunea dupa sot deoarece aveau nevoie de asta pt a vinde niste actiuni.
Acum cei doi frati nu se inteleg.Mostenirea este formata din 7 pogoane de pamant undeva la 50 km de Craiova,si 2 case intr o curte si gradina.Una din case are 3 camere 3,6 pe 3,6 iar cealalta are 3 camere de 2,5 pe 3,5,un beci,camera pe beci, neterminata, si un grajd.Curtea si gradina impreuna au 300m patrati.
Eu locuiesc in cea cu camerele de 3,6 pe 3,6,nu am pretentii la nimic altceva decat la casa.Ei au pretentii sa le dau o camera din cele 3,iar eu nu vreau!Nu as putea sa traiesc cu ei in casa toata viata!Mentionez ca tatal si unchiul sunt morti de 16 respectiv 10 ani,iar mama de 5 ani!
Imi cer scuze daca am "lungit-o" dar sunt disperata!Nu mai stiu ce sa fac?!