avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1640 soluții astăzi
Forum Activitate Doru Radu

Activitate Doru Radu

Primaria, chiar n-are atributii?
Vecin nou, dupa ce cumpara terenul de la mine, usor inclinat si cu un iaz de scurgere a apelor din ploi, situat pe fondul inferior, inalta nivelul terenului cu pamant adus pana -n gardul dintre proprietati, si peste el, cu pana-n 1,7m (!). La sesizarea mea catre primarie (a doua facuta), daca are autorizatie, primesc raspunsul ca l-a sanctionat pentru "imprejmuire'a" fara autorizatie, adica gard, urmata de "mentionam ca sistematizarea apelor pluviale pe terenuri private nu intra in competenta autoritatii locale"
Uluitor!!! adica pentru ca a adus sute de tone de pamant, a modificat practic forma de relief a curtii (!!!), pentru asta nu-i trebuie autorizatie?
Multumesc pentru raspuns (-uri).
Asta o stiam, se vede si din textul scris (exceptie anul 2012), intrebarea mea a fost alta, si n-ati raspuns!
Verificare contrbutie pensie ANAF si prin casa de pensii.
Din 2005 am lucrat ca pfa. Cum verific contributia platita prin casa de pensii pana in 2012, si dupa, cand s-a facut prin anaf? Am primit decizia de pensionare si anii acestia nu corespund cu ce stiu eu.
Multumesc.
Nedreptate primarie - cui ma adresez?
Vecin, propritar fond inferior, teren inclinat cu risc de inundatii din ploi, inalta nivelul curti cu 1,5 m pana-n gardul de delimitare, fara autorizatie sau proiect, riscand sa fiu inundat din ploi, sa fiu prins ca intr-o potcoava, fara a mai da voie apelor din ploi sa se scurga la vale.
M-am adresat primariei in urma cu 4 ani si acum cand continua lucrarea, urmand s-o finalizeze, dar nu s-a luat nicio masura. Am fost si la Inspectoratul pentru constructii cu plangere si poze, inspectorul mi-a dat dreptate spunandu-mi ca sigur nu are autorizatie pentru asa ceva, si mi s-a spus ca daca las plangerea la ei, acesta o trimite tot la primarie.
Pana la judecata ce mai pot face, cui sa ma adresez, ca vecinul sa nu inchida complet valea de scurgere a apei, sa nu fiu pus in fata faptului implinit, dupa aceea greu se va putea reveni la o situatie normala, chiar daca castig in instanta.
Multumesc.
Si daca-mi mai puteti spune, recalcularea se face cu data iesirii la pensie (cum mi se pare normal, avand in vedere ca este o contributie pentru anul 2018, platita acum cu penalitati), sau de la data depunerii cererii de recalculare?
Multumesc
va multumesc.
Eu am platit-o, in urma cu o luna.
Am iesit la pensie sept. 2020. ultimii ani de pana-n pensionare, am desfasurat activitate ca pfa.
Recalculare pensie dupa efectuarea unei plati CAS din urma.
La 4 ani dupa ce am iesit la pensie, ANAF imi gaseste ca n-am platit contributia la pensie, din urma cu 5 ani.
Platind-o acum, pensia ar trebui recalculata, incluzand si acel an, 2018.
Ce trebuie sa fac si cui ma adresez?
Multumesc.











Multumesc ptr. raspuns!
Si nu trebuia sa fie consemnat acest lucru in decizia de pensionare, sau intr-o alta hartie pe care sa o primeasca de la casa de pensii?

Mul;tumesc
Pensie invaliditate gr.2 - calcul
Am o ruda careia i s-a stabilit o pensie de invaliditate gr.2, de 70 lei - 4 ani lucrati-contributie , varsta 27.
Stiind ca exista , pentru acelasi grad inval., fara niciun an lucrat si pensii de 800 lei, intreb:
- unde se poate adresa pentru o eventuala contestatie, ce contesta, ce argument aduce in cerere, de unde stie daca a fost sau nu calculata corect?;
- pentru acelasi gr. de invaliditate si la aceeasi contributie, pot exista diferente intre marimea pensiei, functie de boala?
Multumesc