avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 903 soluții astăzi
Forum Activitate rov61

Activitate rov61

Răspuns la discuția apa meteo
Pe factura de la compania de apa exista , separat , rubrica meteo si se refera la volumul precipitatiilor din luna de raportare , in functie de raportarile efectuate la nivel de judet. Avand in vedere ca volumul de precipitatii nu are nicio legatura cu numarul de persoane care domiciliaza intr-un apartament , repartizarea se face , logic , pe cota parte indiviza comuna detinuta de fiecare proprietar si trecuta in actul de proprietate.
Buna ziua ! am nevoie de un sfat sau de o parere autorizata. Am cumparat un apartament intr-un bloc de locuinte si aflu , dupa un an de zile , ca aprtamentul nu are autorizatie de construire.
Tranzactia s-a efectuat la notar , apartamentul are C.F. , in consecinta nu mi-am facut probleme . Am aflat ulterior ca blocul a fost initial proiectat cu 6 apartamente si autorizatia s-a emis in consecinta . Ulterior s-au mai facut 7 apartamente dar constructorul nu a mai solicitat autorizatie pentru acestea! Problema care se pune este daca primele 6 apartamente au in acest moment o autorizatie valabila din moment ce nu mai corespunde numarul de apartamente al imobilului ( marit cu inca 7 ). Ce se poate face in legatura cu apartamentele care nu au autorizatie in acest moment . Constructia a inceput in 2007 si s-a finalizat in 2008 . Va multumesc anticipat pentru raspuns.
As vrea sa primesc un raspuns autorizat la urmatoarele nelamuriri privind contributiile datorate de administratorul de bloc si de femeia de servici , care se gasesc in urmatoarele situatii concrete :
1. Administratorul de bloc - are loc de munca de baza ( contract de munca , 8 ore ) in alta parte /
- are contract civil de prestari servicii cu asociatia de Proprietari ( timp partial - 4 ore ) , cu impozit final de 16%.
2 . Femeia de serviciu - are contract de munca ( 4 ore ) in alta parte .
- are contract civil de prestari servicii ( 2 ore ) , cu impozit final de 16 % .

Intrebari : a) care sunt contributiile care trebuie achitate atat de persoana fizica dar si de catre Asociatie , aferente fondului de salarii.
b ) Asociatia trebuie sa achite contributii ? Care sunt acestea ?
c ) este obligatorie , conf OUG 58 / 2010 m, incheierea de contracte de munca ?
Va multumesc anticipat cu rugamintea sa-mi raspundeti , daca se poate , punctual si cat se poate mai concret !!
Rusu Ovidiu